Acun'a İzinsiz Şarkı Cezası

Burhan Bayar’ın Acun Ilıcalı’ya açtığı dava sonuçlandı. Ilıcalı ünlü besteciye tazminat ödeyecek.

Acun'a İzinsiz Şarkı Cezası
Acun'a İzinsiz Şarkı Cezası Meltem Yuksel
Bu içerik 1546 kez okundu.

‘O Ses Türkiye’ ve ‘Yetenek Sizsiniz’ isimli şarkı yarışmasında izinsiz şarkılarının kullandığını iddia eden ünlü besteci Burhan Bayar, medya patronu Acun Ilıcalı’ya tazminat davası açmıştı.

Dinçer Gökçe’nin haberine göre, Orhan Gencebay, İbrahim Tatlıses, Sezen Aksu, Ferdi Tayfur ve hayatını kaybeden Ahmet Kaya, Müslüm Gürses’in yakın arkadaşı olduğu bilinen ayrıca eserlerinin de mali haklarının sahibi olduğu şirket, yaklaşık dört yıl önce haklarını aramak için yargı yoluna gitti.

Davacı olan Bayar ve Üniversal Müzik Taksim Edisyon A.Ş. bulunurken, Acun Ilıcalı’nın Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Acun Medya Prodüksiyon ve Reklam Hizmetleri A.Ş. davalı konumunda yer aldı. İstanbul 4. Fikrî ve Sınaî Haklar Hukuk Mahkemesi'nde görülen dava dosyasındaki belgelere göre, Bayar ve müzik şirketi kendilerine ait olduklarını iddia ettikleri, Bebeğim, Mavi Mavi, Gülüm Benim, Mutlu Ol Yeter, Vur Gitsin Beni, Yalnızım Dostlarım ve Acılar isimli şarkıların, Yetenek Sizsiniz ve O Ses Türkiye isimli programlarda söylendiğini belirtti.

Bahsi geçen eserlerin hala, davalı olan şirketin internet sitesinde bulunduğu ve dava dilekçesinde, 30 bin liranın Universal Müzik'e 50 bin liranın ise Burhan Bayar'a verilmesi istendi.

Yapılması gereken ödemelerin meslek birimlerine yapıldığını belirten Acun Medya avukatları davanın reddini istedi. Fakat mahkeme heyeti davacı şirkete 30 bin lira maddi, Burhan Bayar’a ise 15 bin lira manevi tazminat ödenmesine ve miktarlara yasal faiz uygulanmasına karar verdi.

Temyize giden Acun Medya avukatlarının talebini Yargıtay 11. Hukuk Dairesi inceledi ve mahkemenin kararını onadı. Bu seferde karar düzeltme talebinde bulunan avukatlar bir sonuç alamadı. Kesinleşen karar sonucunda 4 yıl önce başlayan dava 31 Mart 2017’de kapanmış oldu.

 

 

MAGAZİNKAFE ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Yıllar Önceki Fatih Ürek'i Tanıyamayacaksınız

Acun Ilıcalı Dava Dizi Hürriyet İbrahim Tatlıses İnternet İstanbul Mahkeme Müslüm Gürses O Ses Türkiye Orhan Gencebay Şarkı Sezen Aksu Taksim Türkiye Yargıtay Yetenek Sizsiniz
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500