Başbakan’dan Muhtarlara ve Müftülere Kıyak

Başbakan Binali Yıldırım bugün yaptığı grup toplantısında Muhtarlara ve Müftülere evlendirme yetkisi verileceğini açıkladı.

Başbakan’dan Muhtarlara ve Müftülere Kıyak
Başbakan’dan Muhtarlara ve Müftülere Kıyak Meltem Yuksel
Bu içerik 2059 kez okundu.

 

Başbakan Binali Yıldırım bugün yapılan grup toplantısında AK Parti milletvekillerine seslendi. Günlük hayata yönelik yapılan düzenlemeleri açıklayan Yıldırım büyük tartışma yaratacak yeni değişiklikleri açıkladı.

Başbakan Binali Yıldırım’ın Konuyla İlgili Açıklaması Şöyle;

"Ölüm ve evlenme gibi nüfus işlemleri için vatandaşlarımız artık nüfus müdürlüklerine gitmeye gerek duymayacak. Sevdiğini kaybetme acısını yaşayan vatandaşlarımız bir yandan acısını çekerken bir yanda da bürokrasi ile uğraşmak zorunda kalmayacak. Yanlış yazılan isim ve soy isimleri mahkeme kararı olmadan silip yeniden düzenleyebilecekler.

Eğer isminiz hoşunuza gitmiyorsa değiştirebileceksiniz. Ehliyet ve pasaport işlemleri de polislerden alınıp nüfus müdürlüklerine verilecek.  Böylelikle polislerimizde asıl görevlerini ne ise onu yapmış olacaklar. Diğer bir yetki ise evlendirme ile ilgili olacak. Mahalleye dönüştürülen köylerin muhtarları ile il ve ilçe müftülerine evlendirme yetkisi verilecek" açıklamasını yaptı.

Geçtiğimiz yıl Şubat ayı içerisinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İÇ Güvenlik Paketi’nin 75. maddesi gereğince," Büyükşehirlerde köyken mahalle olan muhtarlarımıza evlenme yetkisi vereceğiz" şeklinde açıklama yapmış ve büyük bir tartışmanın fitilini ateşlemişti. O madde yer alan düzenleme: "6360 sayılı On Dört İlde Büyükşehir Belediyesi ve Yirmi Yedi İlçe Kurulması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile belde ve köyken mahalleye dönüştürülen mahalle muhtarlıklarına evlendirme memurluğu yetki ve görevi verebilir" şeklindeydi.

O Dönemde Genel Kurul’da Görüşülecek Olan Düzenlemeye Dair İktidar Ve Muhalefet Temsilcileri  Şu Şekilde Açıklamada Bulunmuşlardı; 

Hasan Hüseyin Türkoğlu (MHP- İçişleri Komisyon Üyesi): "Oslo'da verilen sözler doğrultusunda Büyükşehir Yasası'nı bizim eleştirilerimizi dinlemeden çıkardılar. Yapmayın, köyleri kapatırsanız insanlar mağdur olur dedik ama ne yazık ki dinletemedik.  Şimdi ise yaptıkları hataların bir kısmını düzeltme çabası içine girdiler. Köy muhtarının imar yetkisi, nikâh kıyma, defin işlerinde yetkisi var. Fakat mahalle muhtarında bu yetki yok. Şimdi mahalle muhtarlarına, köy muhtarlarında olan yetki veriliyor."

Ali Serindağ (CHP-İçişleri komisyon üyesi): "Tasarı ile getirilen bu yeni düzenleme köy muhtarlarında zaten var. Büyükşehir yasası ile köyler kapatıldı, yetkileri alındı. Vatandaşları kandırıyorlar. Ellerinden aldığınız yetkiyi şimdi yeniden veriyorsunuz. Devlet adamlığı böyle mi olur? Hiç Cumhurbaşkanına yakışıyor mu? Üstelik bunu başarı gibi yansıtıyorsunuz."

Hüseyin Bürge (AKP-İçişleri Komisyonu Başkanvekili): "İç güvenlik paketinde nüfusla ilgili maddelerin olduğu bölümlerin hepsi vatandaşlarımızın günlük hayatını kolaylaştırmaya yönelik.  Misal bir dilekçe ile soy isminin değiştirilebilmesi.  Bu zamanda kadar uzun ve zahmetli süren bürokrasiden şikâyet etmiyor muyduk? Benim de nikâhımı muhtar kıymıştı. Muhtarlara verilen nikâh yetkisi yeni bir uygulama değil. Eskiden beri var uygulamaya geri dönülüyor."

Başbakan Başbakan Binali Yıldırım muharlar nikah kıyacak müftü nikah kkıyacak son dakika magazin gündem son dakika Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500