Başkanlık Gelirse Parti Verecek

Ünlü köşe yazarı Gülse Birsel, partili cumhurbaşkanlığı sistemini öngören anayasa değişikliği teklifi ile ilgili oldukça ilgi çekici bir yazı yazdı.

Başkanlık Gelirse Parti Verecek
Başkanlık Gelirse Parti Verecek Nilay Işık
Bu içerik 1590 kez okundu.

Partili cumhurbaşkanlığı sistemini öngören anayasa değişikliği teklifi ile bir köşe yazısı yazan ünlü gazeteci Gülse Birsel, sosyal meda üzerinde büyük yankı uyandırdı.

Gidişata bakılırsa teklifin Meclis'ten geçeceğini ve başkanlık sisteminin referanduma kalacağını düşünen Birsel, referandumda oy vermeyi planlayan herkesi hukukçu olmasa da anayasa teklifini tam anlayıp dinlemesini ve ona göre oy kullanılmasını önerdi.

Başkanlık sistemi için Meksika'yı örnek gösterenlere de değinen gazeteci, koskoca Türkiye Cumhuriyeti’ne yakışanın çok daha gelişmiş ve medeni bir sistem olduğunu belirterek ülkenin hedefinin, Türk Cumhuriyetleri veya Güney Amerika ülkeleri kalitesinde bir demokrasi olmaması gerektiğini söyledi.

Şimdiki anayasanın kusurlarını düzeltememiş ve hem 1930'ların otoriterliğini hem de Osmanlı'nın yüzlerce yıl önceki monarşisini örnek almış bir yönetim şekli istemediğini ifade eden Birsel, 2050 senesinde İngiltere, Almanya ve Fransa'nın nasıl bir sistemle yönetileceğini düşünerek daha çok demokrasi ve refah için neler yapılabileceğinin düşünülmesi ve anayasanın bu şekilde revize edilmesi önerisinde bulundu.

İlla yeni bir sistem getirilecekse bu öneriler doğrultusunda getirilmesini isteyen gazeteci, böyle bir anayasa teklifinin getirilmesi durumunda referandumda evet çıktığı gün büyük bir parti verme vaadinde bulundu.

 

MAGAZİNKAFE ÖNERİYOR - MUTLAKA OKUYUNUZ

Ortadoğu ve Balkanların En Yakışıklısı
 
gülse birsel gülse birsel boy gülse birsel boyu gülse birsel instagram gülse birsel kumbara gülse birsel ekonomi gülse birsel köşe gülse birsel yazıları gülse birsel başkanlık başkanlık sistemi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500