Bayramı Vücudunuza Zindan Etmeyin!

Ramazan ayı boyunca uzun süreli olarak açlık çekmek zorunda kalan vücudun normale dönebilmesi için bayram süresince son derece dikkatli olunması gerektiği uzmanlar tarafından ortaya konuldu.

Bayramı Vücudunuza Zindan Etmeyin!
Bayramı Vücudunuza Zindan Etmeyin! Nilay Işık
Bu içerik 2293 kez okundu.

 

Ünlü diyetisyenler ve beslenme uzmanları, Ramazan ayı boyunca uzun süreli olarak aç kalan ve kısa sürede iki öğün ile idare etmek zorunda kalan vücudun normale dönmesi için bayram boyunca dikkatli olunması gerektiğini açıkladı.

Ramazan ayı boyunca aç bırakılan vücudun bayram süresince aşırı beslenme ve ikram edilen her tatlıdan fazla fazla yeme hatasına düşürülmemesi gerektiğini vurgulayan uzmanlar; bu kurallara dikkat edilmediği takdirde hazımsızlık, nefes darlığı, şeker ve tansiyon yükselmesi, bağırsak rahatsızlıkları ve mide bulantısı gibi rahatsızlıkların meydana gelebileceğini söyledi.

'HAYIR' DEMEYİ ÖĞRENİN

Bayram sabahında güzel bir kahvaltının yapılmasını öneren diyetisyenler, bu kahvaltıda kızartma ve hamur işi gibi ağır yiyeceklerin tüketilmemesi gerektiğini belirtti.

Ramazan ayı süresince ikiye indirilen öğün sayısının Ramazan'ın ardından arttırılması gerektiğini söyleyen beslenme uzmanları; 3 ana ve 3 ara öğün olmak üzere toplamda 6 öğün şeklinde beslenmenin faydalı olacağını söyledi.

Özellikle bayramın ilk günü ağır yiyeceklerden kaçınılması gerektiği konusunda uyarıda bulunan doktorlar, ara öğünlerde kalorisi yüksek yiyeceklerden uzak durulması ve bunların yerine süt, yoğurt, meyve ve kuru yemiş gibi hafif besinlerin tüketilmesini ifade etti.

Ramazan'ın bitimi ile birlikte su tüketiminin arttırılmasını ve günde en az 2-2,5 litre su tüketilmesi gerektiğini açıklayan diyetisyenler, fiziksel aktivitelerin de arttırılması gerektiğini belirtti.

Bayram ziyaretlerinde ikram edilen tatlılardan şerbetli olanların değil, sütlü olanların tercih edilmesi gerektiğini ifade eden uzmanlar, birbirinden lezzetli baklavalara ve şekerlemelere 'hayır' demenin öğrenilmesi gerektiğini söyledi.

Gerçekleştirilen ev ziyaretlerinde ikram edilen çay ve kahveye de dikkat edilmesi gerektiğini belirten beslenme uzmanları, bu tarz içeceklerin içerdikleri kafeinden ötürü çarpıntı ve uykusuzluk gibi rahatsızlıklara neden olabileceğini ve bunların yerine taze sıkılmış meyve suyu, ayran ya da sade sodanın tercih edilmesi gerektiğini açıkladı.

ramazan bayramı 2016 ramazan bayramı şeker bayramı ramazan bayramı ne zaman şeker bayramı ne zaman ramazan bayramı beselenme şeker bayramı beslenme bayramda beslenme sağlık haberleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500