Bronzlaşırken Zararlı Işınlara Maruz Kalmayın!

Yaz ayları yavaş yavaş kendini sıcağı ile göstermeye başlamışken cildimiz de zararlı güneş ışınlarından nasibini almaya başladı. Bize düşen ise hem cildimizi hem kendimizi bu faktörlerden korumak.

Bronzlaşırken Zararlı Işınlara Maruz Kalmayın!
Bronzlaşırken Zararlı Işınlara Maruz Kalmayın! Reyhan Yücel
Bu içerik 1439 kez okundu.

 

Hem tatilin tadını çıkartıp bronz bir ten elde etmek hem de zararlı güneş ışınlarının etkisini en aza indirmemiz için uymamız gereken kurallar ise oldukça basit. Birkaç küçük detay ile bol verimli geçecek bir tatil bizleri bekliyor.

200-400 nm arasında olan güneş ışınlarının %75’i yeryüzüne 10.00-15.00 saatleri arasında ulaşmaktadır. Bu zaman dilimi arasında bizim dikkat etmemiz gereken saatler ise 11.00-13.00 arasıdır, çünkü güneş ışınları zararlı etkisinin en yoğun dönemini bu saatler arasında gösterir. Güneş ışınlarının temeline indiğimiz zaman Ultraviyole ve Görünür Işık’tan oluştuğunu görürüz. UVC, UVA ve UVB olarak ayrılan Ultraviyole ışınlardan UVC ışınları yeryüzüne ulaşmazken, UVB ve UVA ışınları yeryüzüne ulaşarak direkt olarak cildimize temas eder. Hem cilt koyulaştırıcı hem de birikici etkisi olan bu ışınlar kanserojen içeriktedir ve DNA hasarına bile yol açabilirler. Uzun süre güneşte kalınması durumunda ciltte ve deride kırışıklık, lekelenme, cilt kuruluğu, kılcal damarların belirginleşmesi, deri kanserinin oluşma riskinin artması, erken yaşlanma, güneş alerjisinin tetiklenmesi gibi hastalıklar görülebilir.

Güneşin tüm bu zararlı etkinlerinden korunmak için ise dikkat etmemiz gereken birkaç önemli nokta var. Bunlar;

1. 10.00-15.00 saatleri arasında güneşte uzun süre kalınmamalı.
2. 11.00-13.00 saatleri arasında kesinlikle güneş ile doğrudan temas edilmemeli.
3. Gündüz dışarıya çıkarken açık renk kıyafetler tercih edilmesi, şapka takılmalı.
4. Güneş koruyucu kremler uzman birinden yardım alınarak seçilmeli ve düzenli olarak kullanılmalıdır.
5. Çocuklar için güneşten korunmada ten rengi önemli değildir, her çocuk için yüksek faktörlü güneş koruma kremleri kullanılmalıdır.
6. Güneş kremini seçerken nemlendirici etkili, kokusuz, renksiz ve deriye emilimi yüksek olan bir krem seçilmelidir.
7. Son olarak güneşten en çok etkilenen organlarımızdan biri olan gözlerimizi de korumamız gerekir. UVB ve UVA ışınlarını filtreleyebilen güneş gözlükleri tercih edilmelidir.

son dakika magazin Sağlık haberleri Güneş ışınlarından korunma UVA UVB ışınları güneşin zararlı etkileri bronzlaşma yolları
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500