‘’Bu Ülkede Hiçbir Kadın Özgür Değil’’

8 Mart Dünya Kadınlar Günü öncesinde katıldığı bir televizyon programında açıklamalarda bulunan Beren Saat, geleneklerden devlet politikasına kadar birçok konuyu eleştirdi.

‘’Bu Ülkede Hiçbir Kadın Özgür Değil’’
‘’Bu Ülkede Hiçbir Kadın Özgür Değil’’ Dilay Aydın
Bu içerik 12173 kez okundu.
Haberin videosu için tıklayın!

Dünya Kadınlar Günü’nü konu alan bir televizyon programına konuk olan Beren Saat, Türkiye’de kadın olmak ile ilgili düşüncelerini açıkladı.

Kadın olmanın edilgen ya da muhalif olmak demek olduğunu söyleyen Saat, kuralların kadınlar için daha katı olarak belirlendiğini ifade etti. Kadınlar için planlanan bir hayat, kalıba dökülmüş kurallar olduğunu söyleyen güzel oyuncu, bu kuralların daha küçük yaşta başladığını dile getirdi. Erkek çocuklarına nasıl oturacakları öğretilmezken kız çocuklarına bacağını kapatarak oturmasını söylemek bile, kadınlarda otokontrol mekanizması kurduğunu, kadınların özgüvenini etkileyerek, hayal gücünü körelten bir durum olduğunu dile getiren Beren Saat, bu konuda devlet politikalarını da eleştirdi.

Kadının bireyliği ile değil doğurganlığı ve anneliği ile kutsanması, insanların bilinçaltına yavaş yavaş yerleştiği için bu kalıpların dışına çıkmak konusunda çekingenlik yarattığını söyleyen Beren Saat, Özgecan Aslan cinayetinden de bahsetti. Ülkemizde sürekli kadın cinayetlerinin yaşandığını, fakat toplumun en büyük tepkiyi güzel yüzlü bir genç kız olduğu için Özgecan Aslan cinayetine gösterdiğini söyleyen Saat, geçtiğimiz sene yaptığı paylaşımdan da bahsetti. Kendisinin de defalarca tacize uğradığını anlattığı paylaşımla büyük bir cesaret örneği gösteren güzel oyuncu, ‘’Her cinayette canımız acımalı.’’ diyerek duygularını ifade etti. ‘’Kendini gerçekten özgür hisseden kadınlar da aslında erkekler kadar özgür değil, bence burası da çok acıklı’’ diyen Saat, kadınların zaten zor olan bir hayatı sürekli korkarak yaşadıklarını da dile getirdi.

Beren Saat 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Özgecan Aslan Beren Saat 8 Mart açıklaması Beren Saat instagram son dakika magazin
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500