Cenaze Töreninde Türkiye’yi Hedef Aldılar

Dünya ağır sıklet boks şampiyonu olan efsanevi boksör Muhammed Ali dün son yolculuğuna uğurlandı.

Cenaze Töreninde Türkiye’yi Hedef Aldılar
Cenaze Töreninde Türkiye’yi Hedef Aldılar Meltem Yuksel
Bu içerik 16006 kez okundu.
Haberin videosu için tıklayın!

Dünyaca ünlü boksör Muhammed Ali solunum yetmezliği sebebiyle kaldırıldığı hastanede septik şok geçirerek hayatını kaybetmişti. Ali için KFC Merkezi’nde düzenlenen törende konuşan Haham Michael Lerner, milyonlarca insanın canlı olarak izlediği ve 15 binden fazla kişinin katılımı olan törende Türkiye için ağır sözler söyledi. KFC Center’da düzenlenen törene eski ABD Bakanı Bill Clinton, ünlü boksörün eşi Lonnie Ali, Hollywood yıldızı Billy Crystal, Haham Michael Lerner katılarak konuşma yaptı.

Lerner konuşmasında, "Amerikalı Musevileri temsil ettiğini belirterek, Amerikalı Museviler Afrika asıllı Amerikalıların mücadelesinde çok büyük bir dayanışma sergiledi. Bugün bu ülke de ve dünya genelinde Müslüman toplumlar ile dayanışma içindeyiz. Politikacıların ya da başka birilerinin Müslümanları aşağılamasına ya da teröristler yüzünden bütün Müslümanları suçlamasına asla izin vermeyeceğiz" dedi.

Lerner sözlerine şu şekilde devam etti;

"Seçimle ülkenin başına gelen yetkililere işkenceye bir son vermelerini söyleyin. Şiddet kullanan politikacılara dur deyin, savaşlara dur deyin. Türkiye’nin liderlerine Kürtleri öldürmekten vazgeçmelerini söyleyin. İsrail Başbakanı Netanyahu’ya, iç güvenliği sağlamak için Bati Şeria’yı işgal etmeyi durdurmak, Filistin devletinin kurulmasına yardımcı olmaktan geçtiğini söyleyin" dedi. Haham’ın cenaze törenince siyaseti karıştırması sosyal medyada büyük tepkilere yol açtı.

ABD eski başkanı Clinton da yaptığı konuşmada, ünlü boksör ile olan ilişkisinden bahsetti. Ali’yi hem sporcu hem de insan olarak gösterdiği çabalarından dolayı övdü. Cenaze töreninde Muhammed Ali’nin kızları Meryem Alice Raside Ali, ve oyuncu Billy Crystal da konuşma yaparak Ali ile ilgili anılarını paylaştı.

Muhammed Ali’nin cenaze törenine katılmak için ABD’ne giden Erdoğan, tabutun üzerine Kâbe örtüsünün bir parçasını koymak istediği fakat Ali’nin ailesi tarafından, "Biz sonra koyarız" diye izin verilmediği iddia edildi. Ayrıca Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in Kuran-ı Kerim okuma isteğinin geri çevrilmesi üzerine Erdoğan’ın programını yarıda keserek dönme kararı aldığı öğrenildi.

 

 

 

muhammed ali muhammed ali cenaze töreni muhammed ali kim muhammed ali maçları
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500