Çıplak Uyumanın Faydaları

Sağlıklı ve verimli bir uyku için, uyku ortamının uygun sıcaklığa getirilmesinin ve vücut ısısının düşürülmesinin yanı sıra bir alternatif daha ortaya konuldu: Çıplak uyumak.

Çıplak Uyumanın Faydaları
Çıplak Uyumanın Faydaları Nilay Işık
Bu içerik 3048 kez okundu.

 

Kaliteli ve sağlıklı bir uyku için alternatif bir çözüm önerisi olarak ortaya konulan çıplak uyumanın, verimli bir uykunun yanı sıra pek çok faydası daha olduğu öğrenildi.

UYKUSUZLUK DERDİNE SON!

Yapılan araştırmalar doğrultusunda; sağlıklı bir şekilde uykuya dalmak için vücut ısısının düşürülmesi gerektiği öğrenildi. Vücudun, uyku öncesi kendisini soğutmasını engelleyen kalın pijamalar ya da çorapların yerine çıplak yatmanın, uyuyamama hastalığına çözüm olabileceği iddiası ortaya konuldu.

DERİN VE HUZURLU BİR UYKU

Vücut ısısının düşürülmesi amacı ile termal pijamalar giydirilen deneklerin, diğer insanlara oranla daha derin ve uzun bir uykuya daldıkları saptandı.

YAĞLARDAN KURTULMAYA YARDIMCI

ABD'de yapılan araştırmalar; erkeklerin, soğuk bir odada uyudukları takdirde daha çok kalori yaktıklarını ve insülin hassasiyetlerinin daha gelişmiş bir seviyeye yükseldiğini gösterdi. Vücudu doğal yollar vasıtası ile soğutmak, kortizol hormonunun düşmesini ve iştahın abur cubura değil de, sağlıklı gıdalara yönelmesini sağlıyor.

CİLT HASTALIKLARINDAN KORUR

Uyku esnasında özellikle ayak, koltuk altı ve genital bölgelerin havalandırılmasının, pişiği ve ayak mantarını engellemede etkili olduğu öğrenildi.

YAŞLANMAYI YAVAŞLATIR

En etkili büyüme ve melatonin hormonlarının salgılanması konusunda kritik bir öneme sahip olan uykunun, çıplak uyuyarak kalitesinin arttırılması sayesinde yaşlanmaya karşı etki ettiği gözlemlendi.

DİYABETTEN KORUNMADA ETKİLİ

Soğuk bir ortamda uyuyan insanlarda metabolizmanın güçlendiği, kan şekeri seviyesinin düştüğü ve bu doğrultuda çıplak uyumanın, diyabetten korunmada etkin rol oynadığı gözlemlendi.

KAN AKIŞINI DÜZENE SOKAR

Vücuda baskı yaparak kan akışını zorlaştıran giysilerin aksine çıplak uyumak; daha sağlıklı bir kan akışına ve bu akışın kalbe, kaslara ve damarlara iyi gelmesini sağlar.

VERİMLİ CİNSEL YAŞAM

Sıcak ve nemli bir organ olması nedeni ile mantar ve bakterilerin oluşması için ideal bir alan olan vajina, çıplak uyunması durumunda daha fazla taze hava alır ve bu da, mantar ve bakterilerin işini zorlaştırır. Araştırmalar doğrultusunda; erkeklerin de testislerinin, soğuk ortamlarda daha kaliteli sperm ürettiği öğrenildi.

ÇİFTLERE ÇİFTE FAYDA

Çıplak uyuyan partnerlerin tensel temaslarının artması sayesinde, vücudun; orgazm esnasında salgılanan oksitoksin hormonunu daha çok ürettiği ve bu hormonun da depresyona, strese ve iltihaplanmalara karşı oldukça etkili olduğu ortaya konuldu.

ÖZGÜVENİ ARTIRIR

Çıplak vücudu ile barışık olmanın insanda yarattığı özgüvenin, toplumsal ilişkileri de pozitif yönde etkilediği gözlemlendi.

çıplak uyumak çıplak uyumanın faydaları sağlıklı uyku verimli uyku uykunun kalitesini arttırma
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500