Çocuk Oyuncu Krizi Büyüyor

Geçtiğimiz günlerde dizi setinde oyuncu olarak bebek gören Meltem Cumbul seti terk etmişti. Sanatçının bu tavrından sonra çocuk oyuncular Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının gündemine taşındı.

Çocuk Oyuncu Krizi Büyüyor
Çocuk Oyuncu Krizi Büyüyor Meltem Yuksel
Bu içerik 1573 kez okundu.

‘Kırlangıç’ isimli dizi setinde 1 yaşın altında olan bir bebeğin oyuncu kadrosuna dahil edildiğini gören ünlü oyuncu Meltem Cumbul dizi setini terk edip çocuk işçi çalıştırma konusunda duyarlı olunmasını ve yasalara uyulması gerektiğini belirterek aksi takdirde diziye geri dönmeyeceğini söylemişti.

Bu olay üzerine geçtiğimiz senelerde bakanlık çıkarttığı çocuk oyuncuların çalışma şartlarını belirleyen yönetmeliğe hız verdi. Fakat sektör ile bakanlık asgari yaş sınırında anlaşma sağlayamadı. Cumbul’un başkanlığındaki ‘Oyuncular Sendikası’ yönetmeliğinin taslağında yaşın ‘3 ay’ olarak teklif edildiğini açıklayarak asgari yaşı ‘3 yaş’ olarak talep etti. Sendika tarafından yapılan açıklamada ise üç yaşında altında olan çocukların dizi setlerinde bulunmaması gerektiği ve bu görüşü savunmadıkları belirtildi. Üç ayın sadece teklif olarak sunulduğunu ve kabul edilmesi dahilinde setlerde çalıştırılabileceklerini savundu.

 

MAGAZİNKAFE ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

 

 

Kırlangıç Meltem Cumbul Çocuk Oyuncu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500