Doğum Kontrol Hapına Dair Yanlış Bilinenler

Gerek erkeklerin gerekse kadınların hakkında çok fazla yanlış bilgiye sahip olduğu doğum kontrol haplarına yönelik gerçekleştirilen araştırmalar neticesinde oldukça ilginç sonuçlar ortaya çıktı.

Doğum Kontrol Hapına Dair Yanlış Bilinenler
Doğum Kontrol Hapına Dair Yanlış Bilinenler Nilay Işık
Bu içerik 3154 kez okundu.

 

Hakkında çok fazla yanlış bilgi dolanan doğum kontrol haplarına dair yapılan araştırmalar neticesinde bu hapların sağlıksız olmadığı ve kullanılması gerektiği tespit edildi.

DOĞUM KONTROL HAPLARINI DÜZENLİ KULLANAN KİŞİNİN GEBE KALMA ŞANSI %1

Doğum kontrol haplarının pek etkili olmadığı ve kullanılsa dahi kişinin hamile kaldığı iddialarının doğru olmadığı uzmanlar tarafından açıklandı. Yapılan gözlemler, hapları doğru ve düzenli şekilde kullanan kadınlardaki gebelik şansının %1'den daha aza indiğini gözlemledi.

Kadınların sadece % 42'sinin doğum kontrol haplarını her gün düzenli olarak aldığı ve bu sebepten ötürü hap kullanımına rağmen hamilelik olayları ile karşılaşıldığı öğrenildi.

PREZERVATİF ŞART!

Doğum kontrol hapı kullanılırken prezervatife gerek olup olmaması ise en çok merak edilen konular arasında geliyor.

Uzmanlar, gebeliğe karşı %100'e yakın koruma sağlayan bu hapların, tarafların cinsel ilişkilerden kaynaklanan hastalıklara karşı korunmalarını sağlayamaması nedeni ile prezervatif kullanımına özen gösterilmesi gerektiğini belirtti.

DOĞUM KONTROL HAPLARI KISIR BIRAKMAZ

Doğum kontrol hapları kullanımının sona ermesinin ardından kullanan kişinin gebe kalma oranının, kullanmayan kişilerle aynı olduğu tespit edildi. Bu hapları kullanmış olmanın, gebe kalma şansını azaltmayacağı gibi hap bırakıldıktan hemen sonra dahi gebe kalınmasının mümkün olduğu uzmanlar tarafından açıklandı.

DOĞUM KONTROL HAPLARI KANSERE YOL AÇMAZ

Yapılan araştırmalar, zannedilenin aksine doğum kontrol haplarının kansere yol açmadığını; aksine genel kanser riskini %12 oranında azalttığını kanıtladı.

DOĞUM KONTROL HAPLARI KADINLARIN LİBİDOSUNU DÜŞÜRMEZ

Doğum kontrol haplarını kullanan kadınların libidosunu düştüğü iddiasının aksine kullanım esnasında geri çekilme gibi riskli yöntemlere gerek kalmadığı, cinsel hayatın daha endişesiz bir hâle geldiği ve çiftlerin cinsel ilişkilerinden daha fazla zevk aldıkları öğrenildi.

DOĞUM KONTROL HAPLARI

Kadınların, doğum kontrol haplarını kullandıkları süreçte kilo aldıkları iddiası da yapılan araştırmalar neticesinde yalanlandı. Yeni nesil doğum kontrol haplarının vücutta su tutulumunu dahi engellediği ve kilo alımına neden olmadığı kanıtlandı.

GÖĞÜSLERİ BÜYÜTÜYOR!

Doğum kontrol hapı kullanımının, kullanan kişinin göğüslerini geçici olarak bir miktar büyütebildiği gözlemlense de bu büyümenin kalıcı olmadığı ve hapın kullanımı kesildiğinde göğüslerin büyüklüğünün eski haline döndüğü ortaya çıktı.

DOĞUM KONTROL HAPI RUH HALİNİ ETKİLEMİYOR

Bilinenin aksine doğum kontrol haplarının kadınları huysuz bir ruh haline büründürmesinin mümkün olmadığı; zira bu hapların, kullanan kişinin ruh halini olumsuz etkilemesi iddiasının aksine hormonal dengeyi düzenlediği ve adet öncesi gerginliği azalttığı tespit edildi.

doğum kontrol doğum kontrol hapı doğum kontrol hapı kısırlık doğum kontrol hapı göğüs büyütme doğum kontrol hapı zararlı mı doğum kontrol hapı kısır yapar mı doğum kontrol hapı yararları doğum kontrol hapı işe yarar mı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500