Dukan Diyeti İle Muhteşem Bir Görünüm!

Pierre Dukan isimli tıp doktoru tarafından keşfedilen ve bu yüzyıla damgasını vuran yeni bir zayıflama yöntemi olan Dukan diyeti ile bu konuda bilinmesi gerekenleri sizler için derledik.

Dukan Diyeti İle Muhteşem Bir Görünüm!
Dukan Diyeti İle Muhteşem Bir Görünüm! Nilay Işık
Bu içerik 1803 kez okundu.

 

Tamamen proteine yönelik olarak hazırlanan ve mükemmel sonuçlar alınan Dukan diyeti, obezite ile savaşan bir hastanın bir hafta boyunca sadece et yiyerek haftada 5 kilo vermesini sağlamıştı.

Zayıflama sektöründe yepyeni bir çığır açan bu diyete, ilerleyen aşamalarda sebze de eklenmiş ve hastanın buna rağmen kilo vermeye devam ettiği tespit edilmişti.

Kişinin sağlığını bozmadan kısa sürede sonuç almasını sağlayan Dukan diyeti, kalıcı bir şekilde kilo verilmesini sağlayan eşşiz bir diyettir. Bugüne dek bu diyeti yapan herhangi birinden olumsuz bir değerlendirme gelmemiştir.

Klasik sağlıksız protein diyetlerinin aksine 4 aşamadan oluşan ve uygulayan kişinin sağlıklı, kalıcı ve etkili şekilde kilo vermesini sağlayan Dukan diyetinin tek istediği şey; sabır ve istikrardır.

İLK AŞAMA; ATAK EVRESİ

Metabolizmanın şaşırtılması yolu ile kilo verilen bu aşamada, fazla kilolu insanların depoladıkları yağları yakmaları için metabolizmaları değiştirilir ve belli başlı besinlerin tüketilmesi ile hızlı bir başlangıç yapılır.

Bu aşamada izin verilen besinler; yağsız dana eti, yağsız süt, yağsız yoğurt, sakatat, hindi, yulaf kepeği, balık, yumurta ve yağsız peynir.

Hedef 5 kilodan az ise 1 gün, 5 kilo ise 3 gün, 5-10 kilo arası ise 5 gün, 10-20 arası ise 10 gün süresince atak aşaması uygulanır. 

İKİNCİ AŞAMA; SEYİR AŞAMASI

Peşpeşe iki diyetin yapıldığı bu aşamada önce protein, ardından da sebze diyeti uygulanır. Hedeflenen kilo başına bir hafta uygulanan bu aşamada, protein ve sebze diyetinin ne kadar yapılacağı yine verilmek istenen kiloya bağlıdır.

İlk beş gün saf protein, diğer beş gün protein ve sebze karışımı diyeti uygulanması en etkili olandır. Hedeflenen kilo azaldıkça sebzeli günler artış gösterir.

Bu aşamada izin verilen besinler; atak aşamasında izin verilen besinlere ek olarak domates, salatalık, mantar, turp, kabak, taze fasulye, patlıcan, kereviz, roka, havuç, maydanoz, dereotu, lahana, ıspanak, pırasadır.

ÜÇÜNCÜ AŞAMA; KONSOLİDASYON AŞAMASI

Oldukça hızlı şekilde kilo verilen atak ve seyir aşamalarının ardından metabolizmanın bu yeni düzene alışması, fazla yağ yakılmamasına sebep olur. Bu sebepten Dukan diyetinde var olan bu güçlendirme aşaması ile metabolizma daha da güçlenir ve daha fazla kilo verilmesi sağlanır.

Kilo başına 10 gün uygulanan bu aşamada izin verilen besinler; atak ve seyir aşamalarında izin verilen gıdalara ek olarak günde bir öğün meyve, hamur işleri, günde iki dlim ekmek ve nişastalı besinler.

Bu aşamada haftada sadece bir gün saf protein diyeti yapılmalıdır.

SON AŞAMA; İSTİKRAR AŞAMASI

Bu koruma aşamasında artık yasaklı besinler yer almamaktadır.

Haftada 1 gün saf protein diyeti uygulanmalı ve yulaf kepeği kesinlikle terk edilmemelidir.

Diyetin dört aşamasında da yapılması gereken şey; her gün 20 dakika yürüyüş ve bol su içmektir.

Tüm bunlar eksiksiz olarak yapıldığı takdirde kişinin hedeflediği kiloya ulaşabilmesi kendisine büyük mutluluk verecektir.

diyet sağlık sağlıklı beslenme kilo verdiren diyetler Dukan Dukan Diyeti nasıl kilo verilir son dakika magazin
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500