Endonezya’da Büyük Deprem!

Depremin merkez üssünün Endonezya’nın Sumatra adasının güneybatısı olduğu tespit edildi.

Endonezya’da Büyük Deprem!
Endonezya’da Büyük Deprem! Meltem Yuksel
Bu içerik 2005 kez okundu.

 

 

 

Güneydoğu Asya Endonezya merkezli 7.9 şiddetinde deprem metdana geldi. Depresm sonra bölgede hemen tsunami uyarısı yapıldı. ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi’nin verilerine göre depremin şiddeti 7.9 büyüklüğünde.

Yerin 10km. derinliğinde meydana deprem sonrası Ulusal Meteroloji Ajansı tarafından, Batı ve Kuzey Sumatra ile Açe’de tsunami alarmı verildi. Daha sonra yerel televizyon kanalından TVRI’nın Ulusal Meteroloji Ajansı’ndan edindiği bilgiye göre tsunami alarmının kaldırıldığnı bildirildi.

Ulusal Meteoroloji Ajansı yetkilisi Andi Eka Sakya yaptığı açıklamada, 'şu ana kadar can ve mal kaybına dair herhangi bir bilgiy öğrenemediklerini' söyledi. Endonezya’nın Sumatra adasındaki eyalet merkezi Padang’ın yaklaşık olarak 800 km. güneybatısı merkezli deprem ilk ölçümlere göre 8.2 büyüklüğünde olduğu tespit edilmişti Fakat hemen ardında 8.1 olduğu söylendi. Jeolojik Araştırmalar Merkezi, daha sonra yaptığı güncellemede depremin şiddetinin 7.9 olduğunu açıkladı.

Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo’nun Kuzey Sumatra adasının başkenti Medan’da, otelde ve güvende olduğu belirtildi. Yapılan açıklamada ise deprem şehirde etkili olmadığı şeklindeydi.

Daha öncede  17 Şubat tarihinde 6.2 şiddetinde bir deprem meydana gelmişti. 2004 senesinde Hint Okyanusu’nda meydana gelen  büyüklüğü neredeyse 9’un üzerindeki depremin sonucunda tsunami oluşmuş ve Endoneya’da 230 bin'e yakın insan hayatını kaybetmişti.

Endonezya ‘Pasifik Ateş Çemberi’ olarak bilinen ve sismik olarakta çok aktif bir alanda bulunuyor. Bu bölgede dünyanın kabuğundaki farklı tabakalar buluştuğu için çok sayıda depremler meydana geliyor.

 

Endonezya’da Büyük Deprem Endonezya 8.2 büyüklüğünde deprem Son dakika magazin
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500