Giorgio Albertazzi Hayata Gözlerini Yumdu

İmparator lakabı ile bilinen Giorgio Albertazzi, 92 yaşında hayatını kaybetti.

Giorgio Albertazzi Hayata Gözlerini Yumdu
Giorgio Albertazzi Hayata Gözlerini Yumdu Dilay Aydın
Bu içerik 12684 kez okundu.

 

Hadrian’ın Hatıraları’ oyununda hayat verdiği ‘İmparator’ karakteri ile anılan ünlü tiyatrocu Giorgio Albertazzi, 92 yaşında, doğduğu yer olan Toskana’da hayata gözlerini yumdu.

En az bin kez sahnelenen oyun ‘Hadrian’ın Hatıraları’ ile akıllara kazınan oyuncu, ünlü İtalyan yönetmenler Zeffirelli ve Visconti ile birlikte çalışıyordu. Usta tiyatrocunun ölümü üzerine İtalya Başbakanı Renzi ve Cumhurbaşkanı Matarella da taziye mesajı yayınladı. Günümüzün sinema ve tiyatro dünyasında büyük bir kayıp yaşandığını belirten siyasiler, üzüntülerini dile getirdi.

20 Ağustos 1923 yılında dünyaya gelen Albertazzi, İtalyan Sosyal Cumhuriyeti’ne katılarak teğmen derecesine ulaştı. İkinci Dünya Savaşı’nda alınan yenilginin ardından işbirlikçilik suçundan iki yıl hapse mahkum edilen ünlü oyuncu, Palmiro Togliatti’nin çıkardığı af sonrası üniversiteye döndü. Okuduğu bölüm mimarlığı bırakarak tiyatro eğitimine başlayan Albertazzi, tiyatro sahnelerinde ve televizyonlarda yer almaya başladı.

Tiyatroya Shakespeare’in Troilus ve Cressida adlı oyunu ile başlayan usta oyuncu, bu oyunun ardından on yıllar boyunca sayısız klasik oyunun sahnelenmesinde önde gelen isimlerden oldu. Oynanan çoğu oyunun televizyonlarda da yayınlanmaya başlaması ile bir anda çok büyük bir şöhrete kavuşan Albertazzi, sinema sektöründe de adını duyurmaya başladı.

1950’li yılların başlarında 50’den fazla filmde rol almış olan ‘İmparator’, yönetmenlik de yapmıştır. 1981 yılında yayınlanan George Sand adlı dizi de dahil olmak üzere birçok dizinin yönetmen koltuğunda oturmuştur.

giorgio albertazzi imparator giorgio albertazzi hadrian'ın hatıraları giorgio albertazzi kimdir zeffirelli visconti italyan yönetmen son dakika magazin
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500