Güneş Çarpmasında Neler Yapılmalı

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte havalar iyice ısınmaya başladı. Peki, güneş çarpması durumunda yapmanız gerekenleri biliyor musunuz?

Güneş Çarpmasında Neler Yapılmalı
Güneş Çarpmasında Neler Yapılmalı Meltem Yuksel
Bu içerik 2305 kez okundu.

 

Ramazan ayının gelmesiyle de uzmanlar tarafından sürekli güneş çarpması hakkında uyarılar gelmeye başladı bile. Sıcağa bağlı olarak sağlık sorunlarını da doğal ortaya çıkabiliyor. Vücudunuzun sıcağa uyum sağlaması ve alışması hemen olmayacağı için birçok hastalıklar ile savaşabiliyorsunuz. Sıcak havalarda yaşadığımız en büyük sorunlardan birisi de yerine koyulamayan tuz, su ve mineral kaybı. Bu durum bütün vücudunuzu etkileyecektir.

Sıcak havalarda dışarıda çalışan asker ve işçiler gruplarda özellikle efora bağlı sıcak çarpmalarında aşırı terleme olduğu için, yüzeydeki ısı derideki terleme ve terin buharlaşması hissini verebilir. Fakat gerçekte durum böyle değildir. Vücudun içindeki gerçek ısı 41 derecenin üzerine çıktığı için bu şekilde hissedebilirsiniz. Böyle bir durumda karşılaştığınız zaman hastayı ilk önce soymanız ve soğuk su ile yıkayarak vücut ısısını düşürmeniz gerekiyor.

Günün en sıcak saatlerinde yani 11.00- 16.00 arasında dışarı çıkılmaması gerekiyor. Mevsim şartlarına uygun şekilde sizi çok terletmeyecek, pamuklu, açık renkli bol ve hafif giysiler giyinmeyi tercih etmelisiniz. Güneş ışıklarına direk maruz kalmamaya özen gösterin. Güneşten korunmak için geniş kenarlı şapka ya da şemsiye kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra beslenmenize de dikkat etmelisiniz. Kızartma ve yağlı yemeklerden uzak durmak sindirim açısından size kolaylık sağlayacaktır.

Aşırı sıcaklardan dolayı Kalp, beyin, böbrek, karaciğer gibi hayati organlarınız büyük risk altına girmiş oluyor. Sıcak çarpması bilhassa şeker hastalığı, damar sertliği ve yüksek tansiyon olan hastalarda daha sık ortaya çıkıyor. Yüksek tansiyon hastası olup da düzenli ilaç kullanmayan hastalarda sıcak havalarda beyin kanaması riski de artmış oluyor ve bu kanamaların birçoğu cerrahi müdahale gerektiriyor.

Tansiyon, kalp, diyabet, böbrek ve kanser hastaları, normal kilosunun üstünde ya da çok altında olan kişiler, 65 yaş ve üzeri olan yaşlılar, 5 yaş ve altı olan çocuklar, hamileler, psikolojik veya psikiyatrik hastalığı olanlar, sürekli doktor gözetiminde olmadan diyet yapanlar, yeterli sıvı tüketmeyenler sıcak çarpmasına maruz kalabilecek risk grupları arasında bulunuyor.

Yaşlılarda bu risk daha fazla artıyor. Vücudunuzda su ve tuz kaybı metabolizmayı bozucu bir etkiye sahip. Sersemlik, bulantı, karın ağrısı, baş ağrısı, hafıza kaybı ve kramp gibi durumlarda hastayı hemen soğutmak gerekiyor. Su- buz dolu küvetler, su hortumları kısacası elinizde hangi imkân varsa kullanmalısınız. Hasta sağlık merkezine götürülürken soğutulmuş ve klimalı ambülansın olmasına dikkat edilmelidir.

 

aşırı sıcaklar hava sıcaklığı güneş çarpması Güneş çarpmasında ne yapılmalı son dakika magazin hava kaç derece
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500