Güzellik Malzemelerinizdeki Bakterilerden Kurtulun

Gündelik hayatınızda hemen elinizin altında olan güzellik malzemelerinizde ne kadar bakteri ürediğini eminiz bilmek istemezsiniz.

Güzellik Malzemelerinizdeki Bakterilerden Kurtulun
Güzellik Malzemelerinizdeki Bakterilerden Kurtulun Meltem Yuksel
Bu içerik 2007 kez okundu.

 

Her gün düzenli olarak yüzümüzü temizlememiz gerektiğini biliyoruz. Peki, yüzümüze sürdüğümüz makyaj malzemeleri? Nemlendirici, saç spreyi, fondöten gibi ürünler hijyenik olarak ambalajladığı halde bakterileri yüzünüzden uzak tutmayı başarabiliyor mu?  Güzellik araç ve gereçleri düzenli şekilde temizlenmediğinden bakteri üremesini engellemeniz mümkün değil. Dolaylı olarak akne çıkmasına ya da çeşitli hastalıklara davetiye çıkartabilir.

Gelin Hep Birlikte Güzellik Malzemelerinizin Nasıl Temizleneceğine Bir Göz Atalım;

CIMBIZ

Bütün kadınların elinin altında olduğu ve sıklıkla kullanmasına rağmen gereken özeni göstermediği aletlerden bir tanesi de tabi ki Cımbız. Beş dakika boyunca kaynar suda bırakarak mikropların ölmesini sağlayabilirsiniz. Gittiğiniz güzellik salonlarında kullanılan cımbızlara özellikle dikkat etmeniz gerekiyor. Her kullanımdan sonra dezenfekte edildiğinden emin olmadan sakın kaşlarınızı aldırmayın.

KİRPİK KIVIRMA ALETİ

Vücudunuzun en hassas bölgelerinden birinin gözleriniz olduğunu unutmayın. Kirpik kıvırma aletinin göz kapağını sıkıştırma ve kirpiklere zarar verme tehlikesi yokmuş gibi bir de temizliğine önem gösterilmesi gerekiyor. Göz makyajınız bittikten sonra eğer kirpiklerinizi kıvırıyorsanız makyaj kalıntıları kıvırma aletinize çoktan bulaşmıştır bile. Nasıl temizleyeceğinizi merak ediyorsanız eğer alkolle silmeniz yeterli olacaktır. İçinde bulunan 3 ayda bir değiştirmeyi ihmal etmeyin.

KALEMTRAŞ

Göz ya da dudak kalemlerini her seferde açtığınıza kalemtraşınız da kalan kalıntıları görüyorsunuz. Bunlar birikerek zaman içerisinde bakteri oluşmasına sebep oluyor. Özellikle göz kapağınızın iç kısmına kalem çekiyorsanız ucunun temiz olmasına dikkat etmelisiniz. Kalemtraşınızı kaynamış suyun içine bekleterek temizliğini sağlayabilir kalan kırıntıları ise kullanmadığınız diş fırçanız ile yok etmeniz mümkün.

TIRNAK MAKASI

Güzellik salonlarında manikür ve pedikür yaptırıyorsanız eğer kullanılan aletlerin hijyeni konusunda emin olmanız gerekiyor. Kesici aletlerdeki mikrop ve bakterilerin tırnak diplerinizdeki derinin hassaslığı yüzünden kana karışma ya da tırnak hastalıkları bulaştırma riski çok yüksek. Evde kullandığınız kendi aletlerinizde de aynı özeni göstermenizde yarar olacaktır. Yine kaynatarak ya da alkolle silerek hastalıklara karşı önleminizi almış olursunuz.

SAÇ ŞEKİLLENDİRME ALETLERİ

Saçlarınızı ısıyla şekil vermeyi tercih ediyorsanız eğer, kullandığınız aletlerde birikmiş ve gözle görülmeyen kalıntıları daha fazla ciddiye almanız gerekiyor. Bu aletleri sudan kesinlikle uzak tutmanız lazım. Bu yüzden saç düzleştiricilerinizi ya da maşalarınızı ortalama ayda bir kere alkolle silmenizde fayda var. Taraklarınızı da unutmayın! Sık dişli taraklardaki kalıntıları diş fırçası yardımıyla da giderebilirsiniz.

 

 

 

 

 

güzellik malzemeleri makyaj malzemeleri güzellik aletleri hijyen kirpik kıvırma aleti cımbız saç şekillendirici aletler tırnak manikür pedikür güzellik malzemelerinin bakımı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500