Kafa Nakline Hazır mısınız?

Ünlü Beyin Cerrahi İtalyan asıllı Sergio Canavero, 2017 senesinde ilk kafa naklini gerçekleştirmek için hazırlanıyor.

Kafa Nakline Hazır mısınız?
Kafa Nakline Hazır mısınız? Meltem Yuksel
Bu içerik 2535 kez okundu.

İtalyan asıllı ünlü Beyin Cerrahı Sergio Canavero 2017 yılı içerisinde dünyanın ilk kafa naklini gerçekleştirmek hazırlanıyor. Yaklaşık 40 milyon dolara mal olacak ameliyatı cerrah Rus bilgisayar mühendisi Valeri Spiridinov’a yapacak. Tabi işlemi uygulamak için bazı süreçlerden geçmek gerekiyor.

Ölen bir insanın vücudu ve nakil yapılacak olan hastanın kafası beyin hücrelerinin ölmemesi için kısa süreli soğutulacak. Siridinov ve kadavranın boyunları önemli bir cerrahi işlemle kesilecek. Ölen kişinin omuriliği alıcı hastanın bedenine yerleştirilecek. Omuriliğin vücuda tam oturması için Polietilin glikol kullanılacak ve damarlarla birlikte sinirler bedene bağlanacak. Omuriliğin bedene uyum sağlayabilmesi için alıcı birkaç hafta komada tutulacak.

Bütün bu işlemlerden sonra Valeri Spiridinov sağlıklı bir bedene kavuşmuş olacak fakat bedeni daha önce hiç kullanmadığı için bazı sıkıntılar yaşayacak. Mühendisin beyninin bütün reaksiyonları algılama konusunda zorlanma ihtimali de yüksek. Bun engelleri kaldırabilmek için Spiridinov 6 ay boyunca sanal gerçeklik eğitimine tabi tutulacak.

Dünyada bir ilki gerçekleştirecek olan Sergio Canavero ameliyat tarihini henüz açıklamadı. Fakat bir sorunla karşılaşılmazsa operasyon 2017 senesinin Haziran ayı içerisinde yapılması planlanıyor.

 

Hızır Ali Ajan mı?

 

 

Sergio Canavero Valeri Spiridinov Kafa Nakli Kafa Nakli Nasıl Yapılır
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500