Kahvaltıdan Hemen Sonra Acıkıyor musunuz?

Kahvaltıdan Hemen Sonra Acıkıyorsanız Bunun Ceşitli Sebebleri Var.

Kahvaltıdan Hemen Sonra Acıkıyor musunuz?
Kahvaltıdan Hemen Sonra Acıkıyor musunuz? Meltem Yuksel
Bu içerik 1923 kez okundu.
Sabah uyandığınızda yeteri kadar güzel bir kahvaltı yaptığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Kahvaltı saatinizin üzerinden 1 saat bile geçmeden midenizden guruldanmalar geliyor. Üstelik hiç bir şey yememişsiniz gibi açsınız ve öğlen yemeğine kadar dayanacak gücünüz bulunmuyor. Bunun başlıca nedeni; kahvaltıda yanlış beslenmek, vücudunuza doğru miktarda besinleri almamaktan kaynaklanıyor. Düşük kalorili besinler kahvaltıda tüketilerek, kahvaltının daha sağlıklı olduğunu düşünmekten kaynaklanıyor. Vermeniz gereken önem ne yazık ki kahvaltıya verilmiyor.
 
 
Kahvaltı Vücudunuzun İlk Yemeği
 
Sabah kahvaltısı  günün en öenmli öğünü ve atlanmaması gerekiyor. Saatlerce uyuduktan sonra vücudunuz günün ilk yemeğine kavuşuyor,bunun içinde gerekli olan kaloriyi alması gerekiyor. Kahvaltıda almanız gereken kalori miktarı 300-400 civarındadır. Vücudunuzun ihtiyacı kadar kaloriyi alırsanız eğer bir sonra ki öğüne kadar acıkmaz olmazsınız.
 
Hormonların Etkisi
 
Sabah uyandığınız zaman sarkadiyen ritmimiz üst düzeyde oluyor ve kortizol hormonu salgılıyoruz. Salgılanan kortizol hormonu çok yüksek düzeyde olduğu için ne yerseniz yiyin vücudunuz insülin salgıladığı için kan şekerinde ani düşüşe sebeb oluyor. Kahvaltıdan sonra çok çabuk acıkmamızın nedenlerinden bir tanesi de budur.
 
Ne Kadar Yememiz Gerekiyor?
 
Sabah kahvaltısında ne yediğiniz kadar, ne kadar yediğiniz de önemli. Doyurucu ve sağlıklı bir kahvaltı tabağında min. 20 gr. protein, 50 gr. karbonhidrat, 15 gr. sağlıklı yağ ve lif bakımından zengin yiyecekler olmalıdır. Yumurta, beyaz peynir, zeytin, buğday ekmeği ve suda haşlama sebzeler tercihleriniz arasında olabilir.
 
Ne Yemememiz Gerekiyor
 
Sabah kahvaltısında vücudunuzun ihtiyaç duyduğu enerjiyi uygun yiyeceklerden almanız gerekiyor. Diyet yapan kişilerin doğru bildikleri fakat aslında yanlış olan bilgilerden biride; kahvaltıyı düşük kalorili yiyecekler ile geçiştirmek. Mısır gevrekleri, kahvaltı için özel yapılan  meyveli gevrekler düşük kalorili gözüküyor olsa bilse tam bir şeker deposudur aslında. Yarım yağlı yada yağsız süt ile alındığında da pek bir faydasının olduğu söylenemez. Bunun yerine buğdaylı tahıllı müsli yiyebilirsiniz. Diğer uzak kalmanız gereken yiyecekler ise; Börek, açma, poğaça gibi yağlı ve yüksek kalorili yiyeceklerdir. Sabah yataktan kalkınca karbonhidrat yüklü yiyecekler isteyebilirsiniz fakat protein almak aslında daha çok gereklidir. Üstelik uzun süre tok tutar. Örneğin yumurta.
 
Kahvaltı Masanızda Neler Olmalı?

Vücudunuzun ihtiyacı kadar olan protein, karbonhidrat, lif ve yağı mutlaka içermesi gerekiyor. Sizi uzun süre tok tutabilecek protein ise yumurta’dır. Tereyağında pişmiş veya rafadan tadında kaynatılmış yumurta yiyebilirsiniz. Bunun yanında buğday ekmeği, salatalık, domates, zeytin ve beyaz peynir ile tamamlayabilirsiniz. Eğer yumurtadan hoşlanmıyorsanız, tam tahıl ekmeği ile tost yapabilirsiniz. Bunun yanında meyve, yoğurt tüketebilirsiniz. Müsli ile kuru meyve tüketecekseniz yoğurt ile yiyebilirsiniz. Sabah kahvaltısında çok fazla şeker tüketmeyin. Şeker yerine kuru meyve ve yemişler, kuru kayısı, smoothieler tüketerek daha sağlıklı ve doyurucu kahvaltı yapabilirsiniz. Eğer çok acıkırsanız öğlen yemeğinden önce 150 kaloriyi aşmayacak yiyecekler tüketebilirsiniz. 
Sabah kahvaltısı sabah kahvaltısında ne yenir diyetteyim kahvaltıda ne yesem diyet diyet yöntemleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500