Kalp Krizinin Bilinmeyen Belirtileri

Birçok kişinin korkulu rüyası olan kalp krizi, sadece göğüs ağrısı ve terleme gibi basit belirtilerle kendini belli etmiyor.

Kalp Krizinin Bilinmeyen Belirtileri
Kalp Krizinin Bilinmeyen Belirtileri Reyhan Yücel
Bu içerik 2203 kez okundu.

 

Kalp krizine zamanında engel olabilmek için belirtilerin tamamını dikkatle okumamız ve öğrenmemiz gerekmektedir. Bilinenlerin dışındaki belirtiler, bizleri büyük bir sondan kurtarabilir.

Klasik olarak bilinen göğüs ağrısı, terleme, zor nefes alma ve halsizlik gibi belirtilerin yanında yaygın olmayan belirtiler de kalp krizi vakalarının ön habercisi niteliğindedir. Bu belirtilerden birkaçını kendimizde gördüğümüz takdirde hemen bir doktora görünmemiz gerekmektedir.

Yukarda sayılan 4 temel belirtinin yanı sıra birçok farklı belirtisi de olan kalp krizi, bazen ön habercisi olmadan aniden de gerçekleşebiliyor. Genel olarak bakıldığında ise her üç kişiden birindeki krizin nedeninin yaygın olmayan semptomlar olduğu keşfedilmiştir. Bu belirtilere baktığımızda ise ilk sıralarda düzenli olan çene, sırt, mide veya koldaki ağrılar geliyor. Bu organlarınızdan herhangi biri yada birden fazlası sürekli ağrı veya sızlama yapıyorsa mutlaka bir kontrolden geçmeniz gerekmektedir.
 

Ani yorgunluklar ve zihindeki bulanıklıklar veya unutmalar kalp krizinin diğer işaretçilerindendir. Sıklaşan nefes darlıkları ve göğüs bölgesindeki sıkışıklık da dikkat etmeniz gereken belirtiler arasında yer almaktadır. Hazımsızlık derecesine çıkabilecek kadar yoğun hissedilen bir ağrınız varsa durum ciddileşmiş demektir, biran önce bir uzmandan randevu almanız gerekir. Özellikle genetik olarak kalp riski taşıyan bireylerin bu noktalara dikkat etmeleri gerekmektedir.

Belirtilerin yanı sıra risk arttırıcı faktörlere de baktığımızda karşımıza birçok sebep çıkıyor. Sigara veya alkol kullanımı, düzenli spor yapmamak, açık havada yürüyüş yapmamak, yüksek tansiyon, aşırı kilo, çok yeme ve diyabet hastası olmak kalp krizi olma riskimizi arttıcı nedenler arasında yer almaktadır.

Yukarıda sayılan belirtilerden birkaçını kendinizde görüyorsanız veya risk arttırıcı faktörler ile yaşıyorsanız yapmanız gereken tek şey en kısa sürede uzman birinden yardım almak ve daha sağlıklı bir yaşam için başlangıç yapmanız olacaktır.

son dakika magazin kalp krizi kalp krizi belirtileri kalp krizi artırıcı sağlıklı yaşam sağlık güzellik
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500