Kıbrıs'ın Özgürlüğünün Mimarı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı olan Rauf Denktaş'ın vefatının üzerinden tam beş yıl geçti.

Kıbrıs'ın Özgürlüğünün Mimarı
Kıbrıs'ın Özgürlüğünün Mimarı Nilay Işık
Bu içerik 1302 kez okundu.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı olan ünlü siyasetçi ve yazar Rauf Denktaş, vefatının beşinci yıl dönümünde özlemle anıldı.

1,5 yaşındayken annesini kaybeden ve anneannesi ile babaannesi tarafından büyütülen Denktaş; tercümanlık, mahkemelerde memurluk ve İngiliz Okulu'nda öğretmenlik gibi pek çok farklı işte çalıştı. 1944 senesinde hukuk eğitimi için Birleşik Krallık'a giden ve 1947 yılında adaya dönerek avukatlığa başlayan ünlü siyasetçi, sonraları savcılığa geçiş yaparak başsavcılığa yükseldi.

Kıbrıs Harekâtı'nın ardından anayasa uyarınca 1976, 1981, 1983, 1990 ve 1995 senelerinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin cumhurbaşkanı seçilen Denktaş, 2000 yılındaki seçimlerde %43.67 oranında oy alarak ikinci tura kalmasına rağmen rakibi Derviş Eroğlu'nun çekilmesi üzerine seçimin son defa galibi oldu.

Organ yetmezliği teşhisi ile 8 Ocak 2012 tarihinde Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi'ne kaldırılan ünlü siyasetçi, tedavi gördüğü hastanede 13 Ocak 2012 tarihinde 88 yaşında hayatını kaybetti. Vefatının üzerine Türkiye'de ve KKTC'de ulusal yas ilan edilen Rauf Denktaş, ölümünün beşinci yıl dönümünde de sosyal medya kullanıcıları tarafından özlemle anıldı.

 

MAGAZİNKAFE ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Çağatay Ulusoy'un Hastalığı Ne?
 
rauf denktaş rauf denktaş kim rauf denktaş ne zaman öldü rauf denktaş neden öldü rauf denktaş neden önemli kktc kuzey kıbrıs türk cumhuriyeti rauf denktaş kktc
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500