Mavi Gözlü Dev’e Saygıyla…

Türk edebiyatının en ünlü şairlerinden Nazım Hikmet’in 53. ölüm yıldönümü sevenleri tarafından unutulmadı.

Mavi Gözlü Dev’e Saygıyla…
Mavi Gözlü Dev’e Saygıyla… Dilay Aydın
Bu içerik 14988 kez okundu.

 

Yazdığı şiirler, romanlar, tiyatro oyunları ile Türk edebiyatında adından en çok söz ettiren isimlerden biri olan Nazım Hikmet Ran’ın ölümünün 53. yıldönümü bugün. Yazdığı mısralarla hala milyonlarca insanı etkileyen Nazım Hikmet’in hayatı kendisi kadar büyük bir yazarın roman olarak yazacağı cinsten.

Yaşamı boyunca onlarca şiiri yasaklanan ve hayatının yaklaşık 12 senesini yazdıkları yüzünden hapishanelerde geçiren Nazım Hikmet, 11 ayrı davadan yargılanmıştır. 1951 yılında Türk vatandaşlığından çıkarılmış ancak, ölümünün üzerinden geçen 46 yıl sonra yeniden Türk vatandaşı olmuştur.

‘’Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür / ve bir orman gibi kardeşçesine / bu hasret bizim’’ dizeleri ile birçok evrensel fikrin savunulmasında başrol oynayan Nazım Hikmet, vatanına hasret ölmüştür. Mezarı Moskova’da bulunmaktadır.

15 Ocak 1902’de Selanik’te dünyaya gelen Nazım Hikmet, ilk şiirini yazdığı 1913 yılında, o zamanlar Mekteb-i Sultani diye bilinen Galatasaray Lisesi’ne başladı. Bahriye Nazırı Cemal Paşa’ya kendi yazdığı kahramanlık şiirini okumasının ardından Bahriye Mektebi’ne gönderildi. Buradan, 26 kişi içinden 8. olarak mezun oldu.

1920’de Milli Mücadele’ye katılmak için ailesinden izin almaksızın Anadolu’ya gitti. Bir dönem Bolu’da öğretmenlik yapan Nazım Hikmet, Batum üzerinden Moskova’ya gitti. Burada Doğu Emekçileri Komünist Üniversitesi’nde Siyasal Bilimler ve İktisat okudu.

Türkiye’ye dönerek Aydınlık dergisinde çalışmaya başlayan ünlü şair, dergi için yazdığı yazılar ve şiirlerden dolayı 15 yıl hapsi istenince yeniden Sovyetler Birliği’ne döndü. 1928’deki Af Kanunu’ndan yararlanan Nazım Hikmet ülkeye yeniden giriş yaparak Resimli Ay dergisinde çalışmaya başladı. 1938 yılında yeniden hapis şoku ile karşılaşarak, 28 yıl ceza aldı.

12 sene tutuklu kaldıktan sonra askere gitme ve öldürülme konusundaki endişeleri yüzünden 1950 yılında bu kez Stalin yönetiminde olan Sovyetler’e gitti. 1951 yılında Bakanlar Kurulu’nun aldığı kararla Türk vatandaşlığından çıkarılan Nazım Hikmet, büyük dedesinin memleketi olan Polonya vatandaşlığına geçti. 3 Haziran 1963 yılında gazetesini almak için yatağından kalkan ünlü yazar, o günün haberlerini okuyamadan kalp krizi geçirerek vefat etti.

nazım hikmet nazım hikmet ran nazım hikmet şiirleri nazım hikmet hayatı nazım hikmet ölüm yıldönümü nazım hikmet edebiyat son dakika magazin
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500