Muhteşem Merkür Geçişi

Gökyüzü bugün öğlen saatlerinde muhteşem bir şova sahne olacak

Muhteşem Merkür Geçişi
Muhteşem Merkür Geçişi Meltem Yuksel
Bu içerik 2133 kez okundu.

 

Merkür gezegeninin izdüşüm görüntüsü, güneşin diski üzerine düşecek. Hemen hemen 13 yılda bir gerçekleşen bu geçiş için geri sayım başladı.

Ankara Üniversitesi Kreiken Rasathanesi, Müdürü Prof. Dr. Selim Selam, bugün gerçekleşsek olan geçiş için açıklamalarda bulundu.

Selam, Merkür gezegenin Güneşin etrafındaki yörünge döneminin 88 gün, yer ile güneş arasından geçtiği kavuşum döneminin ise 116 gün olduğunu ifade etti. Yıl boyunca en az 3 kere iç kavuşum durumunda olabileceğini dile getiren Profösor, bu sebeple Merkür’ün karanlık yüzeyinin izdüşümünün bazen güneş diski üzerinde görülebildiğini söyledi. Merkür geçişinin Türkiye’de en son 7 Mayıs 2003 tarihinde gözlenebildiği, 8 Kasım 2006 yılında gerçekleşen geçişin ise gözlenemediğini belirtti.  

Selam,  "Bugün Ankara için saat 14.12’de güneşin görünen diski ile Merkür’ün görünen diskinin dış atan teması ile başlayacak. Merkür diski Saat 14.15’te güneş diskinin tam içine girmiş şekilde görünecek ve 17.57’de Merkür diski güneş diski üzerindeki yolun ortasına gelmiş olacak. Güneş önünden geçmeye devam ederken Türkiye saati ile güneş Ankara’da saat 19.51’de ufkun altına ineceği için bizim gözlemimiz sona erecek" dedi.

RASATHANEYE HERKESİ DAVET ETTİ

Ankara Üniversitesi Kreiken Rasathanesi Ankara halkını geçişi izlemesi için davette bulundu. Saat 13.30’da başlayan geçiş muhteşem bir görsel şova dönüştü. Rasathanede farklı teknikler ile gözlem yapmak üzere özel teçhizatlı üç adet teleskop hizmet verdi. Merkür geçişi hakkında bilgi almak isteyen vatandaşların uzman gökbilimcilerden bilgi alabileceği belirtildi.

Merkür Merkür gezegeni Merkür geçişi Son dakika magazin Merkür geçişi izle
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500