Payitaht‘ tın Muhteşem Aksesuarları

TRT 1 ekranlarının büyük bir ilgiyle izlenen dizisi ’Payitaht Abdülhamid’ de kullanılan eserler tek tek elde işleniyor.

Payitaht‘ tın Muhteşem Aksesuarları
Payitaht‘ tın Muhteşem Aksesuarları Meltem Yuksel
Bu içerik 1889 kez okundu.

II. Abdülhamid Han’ın hayatını anlatan ’Payitaht Abdülhamid’ dizisinde kullanılan ahşap aksesuarlar, Bursa’da bir sedefkâr tarafından aylar süren çalışmalar neticesinde ortaya çıkarılıyor.

Bursalı genç sedefkâr Mümin Orhan, yaptığı ahşap ürünleri diziye gönderiyor. Orhan, aylarca çalışarak, sedef işlemeli ahşap ürünler yapıyor. Bursalı sedefkârın gönderdiği ürünler dizide kullanılıyor. Büyük bir ustalık ve sabırla yapılan ürünler diziden sonra meraklıları tarafından alınıyor. Genç usta, iki ayda yaptığı sedef işlemeli ahşap kutuların tanesi 10 bin liradan satıyor.

Mümin Orhan, “Payitaht Abdülhamid dizisinin aksesuarlarını ben yapıyorum. Sultan Abdülhamid Han, asrın en büyük marangoz ve sedefkârlarındandı. Bizim mesleğimizde aynı tekniklerle günümüzde devam ettiriyoruz. Payitaht Abdülhamid dizisinin marangoz bölümünde kullanılan eşyaları ben ve dizi ekibi beraber seçtik. Dizinin ilk bölümünde kullanılan sedef kutu ve el aletleri bizim tarafımızdan yapıldı. Dizide kullanılan sandığı 3 ayda yaptım. Yaptığım kutu dizide yayınlandıktan sonra büyük rağbet görmeye ve sipariş almaya başladık. Yaptığım sedef işlemeli kutuları 10-15 bin lira arasında satıyorum” dedi.

 

MAGAZİNKAFE ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Yürüyen Servet Fatih Ürek

Payitaht Abdülhamid II. Abdülhamid Han TRT Payitaht Abdülhamid İzle Payitaht Abdülhamid Dizisi Payitaht Abdülhamid Fragman
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500