Poponuz Ölmüş Olabilir mi?

Bilim ve tıp ilerledikçe ve insanların yaşam tarzı değiştikçe birçok farklı ve yeni hastalıkla tanışıyoruz. Masa başında çalışan birçok insan kamburluktan ve boyun ağrılarından şikayetçidir. Fakat henüz bilmedikleri başka bir rahatsız olabilirler. “Dead Butt Syndrome” yani Ölü Popo Sendromu...

Poponuz Ölmüş Olabilir mi?
Poponuz Ölmüş Olabilir mi? Tuğçe Tekin
Bu içerik 1473 kez okundu.

Bilim ve tıp ilerledikçe ve insanların yaşam tarzı değiştikçe birçok farklı ve yeni hastalıkla tanışıyoruz.

Masa başında çalışan birçok insan kamburluktan ve boyun ağrılarından şikayetçidir. Fakat henüz bilmedikleri başka bir rahatsız olabilirler. “Dead Butt Syndrome” yani Ölü Popo Sendromu...

Literatüre yeni yeni giren gluteal amnezi ya da ölü popo sendromununun gerçekleştiği en önemli bölge gluteus medius adlı kaslar.

Gluteus medius normal olarak pelvisin stabilize edilmesini sağladığı için, gluteal amnezi vücudun dengesizliği telafi etmeye çalışması sebebiyle bel ve ayak bileği rahatsızlıklarının dışında bel ağrısı ve kalça ağrısına da neden olabilir.

Bang, genellikle bu sendromun otururken kasların neden olduğu inhibisyon süreciyle ilgili olduğunu söylüyor. Bir kas sıkılaştığında karşı tarafa rahatlama mesajı veriyor.

Bu dengenin sağlanamaması durumunda; yani masa başında saatlerce oturmamız durumunda fazlasıyla acı veren bu sendroma yakalanabiliyoruz.

Eğer poponuz ölüyse anlayarak bunun için tedbir alabilirsiniz. Ayaktayken bacağınızı koca bir adım ileri atın. Böbrek havuzcuğunuz yani Pelvisiniz bacağınızı attığınız yöne kayıyorsa; şimdiden geçmiş olsun.

 

Eğer ölü popo rahatsızlığına sahip olacak kadar hareketsiz bir yaşam sürüyorsanız buna engel olmak için saat aralıklarıyla koltuğunuzdan kalkarak kısa süreli yürüyüşler yapabilir, basit egzersizler gerçekleştirebilirsiniz.

 

 

MAGAZİNKAFE ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Esra Erol Kimi Kandırıyor?

Ölü Popo Sendromu Dead Butt Syndrome Ağrı Boyun Masa Başı Sağlık
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500