Ramazan'da İdeal Beslenme

6 Haziran tarihinde başlayacak olan ve yoğun sıcakların yaşanacağı Ramazan ayı süresince oruç tutmayı planlayan kişilerin oldukça dikkatli beslenmeleri gerektiği uzmanlar tarafından vurgulandı.

Ramazan'da İdeal Beslenme
Ramazan'da İdeal Beslenme Nilay Işık
Bu içerik 2224 kez okundu.

 

Uzmanlar, 6 Haziran tarihinde başlayacak olan Ramazan ayında oruç tutacak kişilerin yoğun sıcakların yaşanacağı bu ayda beslenmelerine oldukça dikkat etmeleri gerektiğini açıkladı.

Hacettepe Üniversitesi'de profesör olan Dr. Ayla Gülden Pekcan, Ramazan ayını sağlıklı bir şekilde atlatabilmek için oruç tutmayı planlayanların beslenme planlarında uygulamaları gereken püf noktalarını açıkladı.

İFTAR MENÜSÜ ÇOK ÖNEMLİ

İftarda yenilen yiyeceklere dikkat edilmesi gerektiği konusunda vurgu yapan Pekcan, ağır hamur işi yiyecekler ya da baklavalar yerine çorba veya kaliteli bir protein kaynağı olan tavuk eti ile birlikte bolca salata ve meyve yenilebileceğini açıkladı.

Koroner kalp hastalıkları riskini önemli derecede azaltmak amacı ile tavuk ve hindi eti tüketimine ağırlık verilmesi gerektiğini ortaya koyan Pekcan, Ramazan ayı boyunca sağlıklı kalabilmek için düşük kalorili, az yağlı ve az kolesterol içeren besinlerin tüketilmesi gerektiğini vurguladı.

SAHUR TOK HİSSETTİRMELİ

Sahurda yemek için emilimleri diğer besinlere oranla daha yavaş olan ve kan şekerini daha yavaş yükselterek daha fazla tokluk hissi oluşturan besinlerin tercih edilmesi gerektiğini söyleyen Uzman, susama hissini artıran ve kan şekerini bir anda yükselten yiyeceklerden kaçınılması gerektiği konusunda uyarıda bulundu.

Turşu ve tuzlu besinler ile ağır tatlılar ya da kızartma börekler gibi aşırı tuzlu yiyeceklerin susamaya yol açabileceğini vurgulayan Pekcan, bu tip yiyeceklerin sahurda yenmemesinin oruç tutma sürecini daha da kolaylaştıracağını söyledi.

SU ÇOK ÖNEMLİ!

Gün içerisinde susuz kalınmak zorunda olduğundan sahurda çorba, komposto ya da ayran gibi içeceklerin tercih edilmesi gerektiğini açıklayan Dr. Ayla Gülden Pekcan; su kaybının, sıcak havalarda meydana gelen terleme ile iyice arttığını belirterek günde 1,5-2 litre (8-10 bardak) su tüketerek bu kaybın dengelenmesi gerektiğini söyledi.

ramazan ramazan ne zaman başlıyor iftar saatleri ramazan menüleri ramazan'da ne yenmeli sağlıklı beslenme diyet ayla güden pekcan iftarda ne yemeliyiz sahurda ne yemeliyiz sağlık haberleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500