Sait Faik Unutulmadı!

Türk Edebiyatı’nın en önemli isimlerinden Sait Faik Abasıyanık, ölüm yıldönümünde unutulmadı.

Sait Faik Unutulmadı!
Sait Faik Unutulmadı! Dilay Aydın
Bu içerik 10064 kez okundu.

 

Türk hikayeciliğinde akla ilk gelen isimlerden biri olan Sait Faik Abasıyanık, ölüm yıldönümünde sosyal medya kullanıcıları tarafından hatırlandı.

11 Mayıs 1954’te hayata veda eden Sait Faik, kendi yazdığı en etkileyici sözlerle anıldı. Çağdaş Türk hikayesinin gelişimindeki en önemli isimlerden biri olan ünlü yazar, kullandığı şiirsel ve akıcı dil ile birçok okuyucuyu etkileyen romancılardan biriydi. Yalnızca hikayede yoğunlaşmayan usta yazar, röportaj, roman, çeviri gibi alanlarda da kendini gösterecek çalışmalar yaptı.

Sanat hayatı boyunca toplumcu değil bireyci bir yazar olan Abasıyanık, kendinden yola çıkarak insanların hikayesini anlatmaya çalıştı. Şehirde yaşayan ancak alt sınıf mensubu olan insanları usta bir dille anlatan Sait Faik, yaşadığı dönemdeki hiçbir sanat akımından etkilenmedi. Eserlerindeki asıl konu ‘insanlar’ olan ünlü yazar, insanların sevinçlerini, hüzünlerini, arzularını, korkularını irdeleyerek kitaplarında en etkili biçimde okurlara yansıttı.

Burgazada’da yaşadığı evin müzeye dönüştürülmesi ile okurlar, en güzel eserlerinin nerede hayat bulduğunu görme şansı yakaladı. Birçok kitapseverin uğrak yeri olan ev, her yıl birçok ziyaretçiyi ağırlamaya devam ediyor.

Türk Edebiyatı’nın usta ismi Sait Faik Abasıyanık adına her yıl verilen Sait Faik Abasıyanık Hikaye Armağanı’nın bu yıl 62.’si sahibini buldu. Yazdıkları ile günümüzdeki yazarları bile etkilemeye devam eden usta yazar adına verilen armağanı bu yıl, Güneş Sepeti adlı kitabı ile Muzaffer Kale aldı.

sait faik abasıyanık sait faik abasıyanık hikaye sait faik ölüm yıldönümü sait faik sait faik semaver sait faik lüzumsuz adam son dakika magazin
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500