Türk Sinemasında Bir Devir Kapandı

Türk sinemasında sayısız filmde rol alan Yeşilçam’ın sultanı Türkan Şoray, iyi senaryo gelmediği için oyunculuğu bıraktığını açıkladı.

Türk Sinemasında Bir Devir Kapandı
Türk Sinemasında Bir Devir Kapandı Meltem Yuksel
Bu içerik 643 kez okundu.

Yeşilçam’ın Sultan’ı, dünyanın en çok başrol oynayan aktrisi Türkan Şoray, iyi senaryolar gelmediği için oyunculuğu resmen bıraktığını açıkladı.

Verdiği röportajında açıklamada bulunan Şoray, iyi senaryolar gelmediği için oyunculuğu bıraktığını ve bu kararının kesin olduğunu belirtti. 1960’ta Türker İnanoğlu’nun teşvikiyle ‘Köyde Bir Kız Sevdim’ ile sinemaya başlayan Türkan Şoray, canlandırdığı karakterlerle Türk sinemasına damga vurdu.

Filmografisinde 222 sinema filmi, 12 televizyon dizisi bulunan, yönettiği 5 film ve yazdığı iki senaryoyla da sinemaya katkıda bulunan Şoray, Türkiye’deki film festivallerinden 6 kez ‘En İyi Kadın Oyuncu’ ödülünü kazandı.

Son olarak ‘Uzaklarda Arama’ isimli film ile ‘Bir Zamanlar Osmanlı Kıyam’ adlı dizide rol alan usta oyuncu, Türkiye’deki film festivallerinden ‘En İyi Kadın Oyuncu’ dalında 6 ödül kazanmıştı. Türkan Şoray, Roma Film Festivali, Moskova Film Festivali, Taşkent Film Festivali ve Akdeniz Ülkeleri Film Festivali’nde de aynı ödüle layık görülmüştü.

 

 

 

 

 

MAGAZİNKAFE ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

“Fiziğime Değil Sesime Bakın”

 

Türkan Şoray Yeşilçam Sinema Film Oyuncu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500