Türk Sinemasının Cumali Ceber'le İmtihanı

Vine fenomeni Halil Söyletmez’in komedi filmi “Cumali Ceber” vizyona girer girmez sosyal medyada tartışmaların fitilini ateşledi.

Türk Sinemasının Cumali Ceber'le İmtihanı
Türk Sinemasının Cumali Ceber'le İmtihanı Tuğçe Tekin
Bu içerik 10875 kez okundu.

Vine fenomeni Halil Söyletmez’in komedi filmi “Cumali Ceber” vizyona girer girmez sosyal medyada tartışmaların fitilini ateşledi.

Sinema alanında Oscar’dan sonra en büyük prestijli organizasyon olan Cannes’da ‘en iyi yönetmen’ seçilen ve iki kez ‘Cannes büyük ödül’üne layık görülen Nuri Bilge Ceylan’ın Altın Palmiye’li filmi ‘Kış Uykusu’ ilk haftasında  43.495 kişi tarafından izlenmişken; sinemayla uzaktan yakından ilgisi olmayıp 6 saniyelik Vine videolarıyla ünlenen, tek kaşlılık ve gaz çıkarma mizahı yapan Halil Söyletmez’in ‘Cumali Ceber’i yalnızca 3 günde 128.564 kez izlenmesiyle durum üzerine kafa yorulması gereken bir hale geldi.

Neden?

Her toplumun sanatı, elbette direkt olarak bulunduğu toplumdan besleniyor.  İnsanlar toplumları var ederken toplumlar da kültürleri var ediyor. Yani İran sinemasında dram ve dini öğeler ne kadar yoğun işleniyorsa ABD sinemasında tam tersi bir şekilde daha çok komedi ve bilim kurgu yapımlarıyla karşılaşıyoruz.

Sinemada karakterler seyirciye ne kadar dokunursa halk tarafından o kadar sevilecek, o kadar izlenecek. Yani işe en ufak ticari kaygıyla yaklaşan biri, Türkiye’de ‘Tasmanya adasında Aborjinlere uygulanan soykırım' konulu bir film çekilmemesi gerektiğini bilir. Ya da ABD’de ciddi bir izleyici kitlesine ulaşan ‘Coherence’ Türkiye’de çekilmemiştir. Çünkü izleyici kitlesinin görelilik ve quantumla ilgilenenler olduğu bir filmi Türkiye’de çekecek yapım şirketinin çöpe atacak kadar parası olması gerekir.

Son 50-60 yılda bilimsel bir atılım yapamamış, felsefi bakış açısı kazanacak kadar okuma yapamamış üstüne de kaynaklarından mahrum bırakılmış bir toplumdan bahsediyoruz. 2017 yılında hala gündemimiz  ‘müfredattan evrimin çıkması’ ve ‘çocuklara cihat öğretilmesi’ iken sanatın bundan bağımsız bir şekilde atak yapmasını beklemek hayalcilik olur.

Peki bize hangi karakterler dokunacak? Elbette kaba, agresif, eğitimli insanı kale almayan, hayatta tecrübe ettiklerinden fazlasını öğrenmek için çaba harcamamış, karşısındaki kütüphaneler de yutsa onu hakaret ve küfürle alt edebilen... Yani kim o bildiniz mi? Cumali Ceber! Recep İvedik!

Hep mi böyleydi?

Unutmak ne mümkün, bu dünyadan bir Kemal Sunal geçti. Elbette ki Halil Söyletmez ve Kemal Sunal kıyaslaması yapmayacağım. Bu 80’in üzerinde filmde yer almış, hayatını sinemaya adamış 'Gülen Adam’a haksızlık olur. 

Bir kere Kemal Sunal toplum adamıdır, gülüp geçtiğimiz birçok absürd komedisinde aslında protest bir tavırla ilmek ilmek halkın sosyo-ekonomik sorunları işlenmiştir. 'Polizei’de ülkesinden Almanya’da göçüp çöpçülük yaparak hayata tutunmaya çalışan bir adamın hikayesine içlendirirken, 'Zübük’te üst düzey yönetimdeki çarpıklıklara parmak basabilmiş, 'Köyden İndim Şehire’de köylü şehirli çatışmasını, 'Çöpçüler Kralı’nda ast üst ilişkini işlemiş ve tüm bunları yaparken de kahkahaya boğmuştur.

Derseniz ki 2017 Türkiye’sinde Zübük çekilebilir mi? Her zaman neye güleceğimize biz karar veremeyebiliyoruz. Sanatın, sanatçının üzerindeki baskı meydanı Şahan’a Halil’e bırakmışsa; kumandamızın düğmesine bastığımızda ‘Türk Malı’na, sinemaya gittiğimizde ‘tek kaşlı’ Cumali’ye gülecek, zengin çocuğa bir türlü kavuşamayan Feriha’ya ağlayacağız...

Mısırları unutmayın.

İyi seyirler Türkiye…

 

 

MAGAZİNKAFE ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

'Ölürüm Türkiyem' Kürtçe'den mi Çalındı?

Cumali Ceber Halil Söyletmez Kemal Sunal Nuri Bilge Ceylan Türk Sineması Magazin Kültür Sanat
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500