Türkiye'nin Oscar Adayı Belli Oldu

Türkiye, bu yıl 91. düzenlenecek olan Oscar Ödül Töreni Yabancı Dilde En İyi Film Dalı’nda yönetmenliğini Nuri Bilge Ceylan'ın yaptığı ‘Ahlat Ağacı’ filmini aday gösterdi.

Türkiye'nin Oscar Adayı Belli Oldu
Türkiye'nin Oscar Adayı Belli Oldu Meltem Yuksel
Bu içerik 3690 kez okundu.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ile sinema alanındaki meslek örgütü temsilcilerinden oluşan 17 kişilik seçici kurul, Amerika'da yapılacak 91. Akademi Ödülleri (OSCAR) Yabancı Dilde En İyi Film Dalı'nda Türkiye adayını belirlemek üzere değerlendirme toplantısı yaptı.

Sanatsal Etkinlikler Komisyonu'na başvuran 12 filmin değerlendirildiği Kurul'da yönetmenliğini Nuri Bilge Ceylan'ın yaptığı ‘Ahlat Ağacı’ filmi, Türkiye'nin Yabancı Dilde Oscar adayı olarak belirlendi.

Yazar olmak isteyen Sinan’ın üniversite eğitimini bitirdikten sonra Çanakkale’de doğduğu köye dönmesini ve dönüşle birlikte yaşadıklarını anlatan ‘Ahlat Ağacı’nda Doğu Demirkol, Murat Cemcir, Bennu Yıldırımlar, Hazar Ergüçlü ve Serkan Keskin gibi isimler yer alıyordu.

Nuri Bilge Ceylan’ın daha önce, Uzak (2002), Üç Maymun (2008), Bir Zamanlar Anadolu (2011), Kış Uykusu (2014) filmleriyle dört kere Oscar’a aday olmuştu.

 

 

 

 

MAGAZİNKAFE ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Wilma Elles Anoreksiya mı Oldu?

Nuri Bilge Ceylan Ahlat Ağacı Oscar ABD Doğu Demirkol Murat Cemcir Bennu Yıldırımlar Hazar Ergüçlü Serkan Keskin
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500