Ünlü Komedyene Suç Duyurusu

Ünlü şovmen Cem Yılmaz hakkında, Prof. Dr. Orhan Kural tarafından suç duyurusunda bulunuldu.

Ünlü Komedyene Suç Duyurusu
Ünlü Komedyene Suç Duyurusu Meltem Yuksel
Bu içerik 1536 kez okundu.

İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Orhan Kural, Cem Yılmaz’ın “Deli Aşk” filminde yer alan sigara ve alkol sahnelerinin “sigarayı ve alkolü özendirdiği” gerekçesiyle Cem Yılmaz hakkında suç duyurusunda bulundu.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına sunulan suç duyurusu dilekçesinde, “Tütün sektörü, çocuk ve gençlerde özenti, sempati ve merak oluşturarak denenmesini ve başlanmasını sağlamak üzere hep ünlü isimleri kullanmaktadır. Bunun son örneği Cem Yılmaz olmuştur. Kendisi yıllardır genç ve çocukları bağımlılıklara yöneltmektedir. Ağzında sigara ile sahnede görülmektedir, yapımcısı olduğu Deli Aşk adlı son filminde de bu kuralı bozmadı. İçki ve kola reklamı dışında kendisinin görüldüğü 2 dakika 30 saniye sırasında, 26 saniye resmen sigara reklamı yapılıyor. Ayrıca filmde bariz bir alkole yönlendirme vardır. Cem Yılmaz dertlerden ve hastalıklardan kurtulmanın tek çaresi olarak alkolü önermekte ve kendisi de alkol almaktadır" ifadeleri yer aldı.

Suç duyurusu dilekçesinde Deli Aşk filminde “sigara ve alkole özendirmek” suçunun işlendiği belirtilerek, “Sigara reklamına ‘evet’ dersek toplumun kaybedeceği değerlerin ve uğrayacağı zararların çok yüksek boyutlara ulaşacağı aşikardır. Bu bakımdan kamu sağlığının zarar görmemesi için bu tür ’sigara ve diğer bağımlılıklara teşvik etme’ gayesinde olan filmlere dur demek gerekir” denildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilen suç duyurusu dilekçesinde, Cem Yılmaz’ın Kabahatler Kanunu’na göre para cezasıyla cezalandırılması istendi.

Cem Yılmaz Hakkındaki Soruşturma Takipsizlikle Sonuçlanmıştı

Orhan Kural, 2014 yılı Kasım ayında ünlü komedyen Cem Yılmaz’ın yönetmenliğini ve oyunculuğunu yaptığı son filmi ‘Pek Yakında’yı savcılığa taşımıştı. Filmde bolca sigara ve içki içme sahnelerinin bulunduğunu ve Yılmaz’ın halkı bu maddeleri kullandırmaya özendirdiğini savunan Kural, Yılmaz hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Soruşturmayı yürüten savcılık, Cem Yılmaz’ın ifadesini almış ve takipsizlik kararı vererek dosyayı kapatmıştı.

Altın Palmiye Ödüllü Kış Uykusu’na da Suç Duyurusunda Bulunmuştu

Kural, 2014 yılı Temmuz ayında da Cannes Festivali’nde Altın Palmiye ödülü alan "Kış Uykusu" filminde hayvanlara işkence yapıldığı iddiasıyla yönetmen Nuri Bilge Ceylan hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Kural, geçtiğimiz aylarda ünlü oyuncu Çağatay Ulusoy’un Instagram hesabından sigara içmeye özendirici paylaşımlar yaptığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulunmuş, savcılık görevsizlik kararı vererek dosyayı Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumuna göndermişti.

 

 

MAGAZİNKAFE ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Seksi Manken Türkiye'ye Geliyor

Deli Aşk Cem Yılmaz Çağatay Ulusoy Kış Uykusu Prof. Dr. Orhan Kural Prof. Dr. Orhan Kural
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500