Ünlülerin Gözünden Deniz Gezmiş

Yargılandıkları 12 Mart döneminde haklarında idam kararı alınan 68 kuşağının devrimci gençlik liderlerinden Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan, idamlarının 44'üncü yıldönümlerinde ünlüler tarafından hüzünle anıldı.

Ünlülerin Gözünden Deniz Gezmiş
Ünlülerin Gözünden Deniz Gezmiş Nilay Işık
Bu içerik 16187 kez okundu.

 

İdam edilişlerinin ardından tam tamına 44 sene geçen devrimci gençlik liderleri Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan, pek çok ünlü isim tarafından saygı ve özlemle anıldı.

6 Mayıs 1972 tarihinde Ankara'da bulunan Ulucanlar Cezaevi'nde asılarak öldürülen üç genç fidanın idamı, o gün olduğu gibi bugün de milyonları hüzne sürükledi. Türkiye'nin demokrasi tarihine koskoca bir kara leke olarak geçen bu acı hadise, üç fidanın Ankara Karşıyaka'da bulunan mezarları başta olmak üzere, ülkenin pek çok yerinde çeşitli törenlerle anıldı.

Sosyal medya hesapları üzerinden Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan'ın ölüm yıldönümlerini yâd eden ünlüler, hüzün dolu paylaşımlarda bulundular.

Instagram hesabı üzerinden Sunay Akın'a ait olan 'Devrim' şiirinin küçük bir kısmını paylaşan ünlü oyuncu Deniz Çakır, takipçileri tarafından olumlu yorumlar alırken; ünlü gazeteci Can Dündar da ''Delikanlım; iyi bak yıldızlara'' dizesi ile başlayan Nazım Hikmet Ran şiirini not düşerek Deniz Gezmiş yoldaşlarını anlattığı belgeselini paylaştı.

'Leman' isimli karikatür dergisinin kapağında, üç fidanın Can Yücel şiiri eklenerek paylaşılan resmi de büyük beğeni topladı.

Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan asıldığında üç yaşında olduğu açıklayan Metin Uca, babası ile birlikte ağladıklarını ve zamanla onları anladığını ifade etti.

Deniz Gezmiş Deniz Gezmiş Hüseyin İnan Yusuf Aslan Denizler neden öldü Deniz Gezmiş idam Deniz Çakır Deniz Gezmiş paylaşımı ünlülerden Deniz Gezmiş paylaşımı son dakika magazin üç fidan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
gghk     2017-04-18 adam