Yonca Evcimik Yine Çok Cesur!

Ünlü şarkıcı Yonca Evcimik Türkiye’nin tek eşcinsel yaşam ve kültür dergisi GZone Dergisi için Kuşadası Budha Beach’te cesur ve göz alıcı bir fotoğraf çekimi gerçekleştirdi.

Yonca Evcimik Yine Çok Cesur!
Yonca Evcimik Yine Çok Cesur! Meltem Yuksel
Bu içerik 6704 kez okundu.

 

Sezen Aksu destekli son teklisi 'AHA' ve rol aldığı yeni Televizyon dizisi 'Hayatımın Aşkı' ile gündemden düşmeyen ünlü şarkıcı sürekli yaşını gündeme getirenlere inat, GZone Dergisi için, Kuşadası Budha Beach’ te yine cesur ve göz alıcı bir fotoğraf çekimi gerçekleştirdi.

Mustafa Sarıkaya’nın objektifine moda direktörü Kerem Can Dumun seçtiği mayolarla poz veren Evcimik, Kuşadası Budha Beach’in otantik havasında, erkek modeller Cemil Aybars ve Batuhan Azaklı ile kamera karşısına geçti.

İlk çıkardığı 'Abone' isimli albümün çıkışının 25. yılını kutlayan ünlü sanatçı, GZone dergisinden Onur Özışık ve Mert Bellin sorularını yanıtladı.

İşte O Röportajdan Dikkat Çeken Bazı Başlıklar;

90’lar Da Yaptığınız Müziğin İçine Seksi, Kadın Cinselliğini Entegre Etmeyi Başardınız. Bugün Benzer Tavrı Gösteren Kadınlara Devlet Kurumlarınca Bile Telekız Damgası Vurulurken Siz O Dönemde Buna Nasıl Cesaret Ettiniz?

"Şimdi yapsam neler olacakmış diye düşünmeden edemiyorum. Kıyamet kopardı herhalde. Valla çok enteresan gerçekten. İlk çıktığımda devletin televizyonundaki programlarda o zaman için gayet cesur ve alışılmadık şeyleri rahatlıkla giyebiliyordum. Mayo da giydim büstiyer de. Şimdi aynen dediğiniz gibi Gülşen’in 'Dan Dan' klibi yasaklanıyor mesela. Bu çok acı bir durum. İnsanların bakış açısı değişmiş sanırım. Ben Gülşen’ in klibine baktığımda kendine güvenen, gayet hoş bir kadın görüyorum. Bizim ne izleyip ne izlemeyeceğimize karar veren merciiler ise başka bir şey görüyor demek ki. Ülke aynı ülke ama bazı dinamikler değişmiş anlaşılan. Uzmanların bu duruma daha doyurucu cevap vereceğini düşünüyorum. Bana şöyle giyinme, böyle şarkılar söyleme! deseler, inadına yaparım"

Bandıra Bandıra Ve Hot For You’ Nun Ateşli Tazesinden Çılgın Bediş İle Çocukların Sevgilisi Sınıfına Atladınız. Evet, Çocuklar Sizi Zaten Hep Sevdi Ama İkisi Arasında Bir Denge Kurabilmek de Çok Güç. Bunun Sırrı Nedir?

"İnanın izlemiş olduğum, işte budur diyebileceğim belirli bir formül yok. İlk çıktığım zamandan beri evin şirin ve yaramaz kızı olarak benimsendim sanırım. Yaptığım her sıra dışı iş bu yüzden Deli kız! Yonca işte! denerek toleransla karşılandı. İyi bir şey aslında bu. Benim kullanım alanımı genişletti. Ha zaten dayatmalara hiç gelemeyen bir kadınım. Bana şöyle giyinme, böyle sözler barındıran şarkılar söyleme! deseler inadına yaparım. Beni bilen bilir, konservatuar arkadaşlarıma, çocukluğumu bilenlere sorsunlar. Ben doğuştan böyle kodlanmışım zaten"

'AHA! Nasıl Ortaya Çıktı?

'AHA' şarkısı üzerime dikilmiş bir elbise. Şarkı gözümün önünde gelişti ve büyüdü. Sezen ilk bana şarkıyı mırıldandığında bayıldım. Şarkının her dokunuşu ile tek tek ilgilendi. Gayet sade ama trend, vokalin önde olduğu bir düzenleme yapıldı. Böyle olmasını özellikle Sezen istedi. Yine farklı bir iş çıktı ortaya. Bayılıyorum şarkıya. Dinleyenler de tam senlik olmuş diyor"

Yeni Diziniz 'Hayatımın Aşkı'nda Kendinizi Oynuyorsunuz. Bu Nasıl Bir Deneyim? Size Göre Yazılan Karakterin Yüzde Kaçı Gerçekten Sizsiniz?

"Alışık olduğum bir deneyim sonuçta ilk televizyon dizim değil. 'Hayatımın Aşkı' dizisinde gördüğünüz Yonca'nın konuşması, olaylar karşısında verdiği tepkiler gerçek hayatımda da rastlayabileceğiniz şeyler. Bana kalsa daha neler yaparım da sorumlu olduğumuz insanlar var. Bunun haricinde senaryo gereği oluşan hikâyeler gerçek hayatımdan değil tabii ki. Yani sevgili peşinde koşmuyorum dizideki gibi. Gerçek hayatta kafama koyduğumu sevgili yapıyorum zaten. O konuda sıkıntı yok merak edilmesin. Kafama esen her şeyi, bütün hayalleri, kurguladığım şeyleri gerçekleştirmek istiyorum"

Kariyeriniz Boyunca Yapmamış Olsam Dediğiniz Bir Hamle Oldu mu?

'Twitine Bandım' şarkısını yaptığımda Ay bu ne? Durdu durdu bunu mu yaptı? dediler. 'Yine Oldu Gözlerim Doldu' yu çıkardığımda bazı kesimler böyle şarkı mı olur? dediler. Bu şarkılar benim cidden eğlenmek için yaptığım şarkılardı. Kimileri için kariyerimi zedeleyen  keşke yapmasaydı  dediği işlerdendi. Pişmanlık duymuyorum. Şimdi baktığımızda kariyerini ciddi anlamda seçtiği şarkılarla o kadar tehlikeye atan şarkıcı var ki gitsinler onlara vaaz versinler. Hesap kitap durumlarım yok. Eğlenceli tarafımın ürünleriydi bunlar. Yaptığım şeylerden pişman değilim. Kafama eserse yine yaparım. Zaten hayat yeterince zor. Bizim işimiz yeri geldiğinde eğlendirmek. Bırakın böyle şarkılarla arada nefes alalım ve eğlenelim yahu. Bu emanet bedende daha ne kadar yaşayacağımız belli değil. Bu yüzden kafama esen her şeyi, bütün hayalleri, kurguladığım şeyleri gerçekleştirmek istiyorum. Beni kısıtlamasınlar rica edeceğim"

Uzun Yıllar Şov Dünyasında Var Olan Biri Olarak Bu Piyasadaki LGBT’ lerin Durumu Hakkında Ne Düşünüyorsunuz? Kendilerini Gizlemek Zorunda Kalmaları Anlaşılır Bir Durum mu? Ya da Kartlarını Açık Oynayanlar Ciddi Sıkıntılar Yaşıyor mu?

"LGBT ile aramızda gizli bir dil var. Sosyal paylaşımlarımda özellikle neyi ne için paylaştığımı anlayıp gereken cevabı veriyorlar. Bu ülkede kendini gizlemek zorunda kalanlar var evet. Bu durumlarını anlayabiliyorum. Kapalı devre kendi çevrelerinde kurdukları hayat içerisinde yaşıyorlar. Gönül isterdi ki özgür bir ortamda olsunlar. Ama bu iş sadece olayın öznesiyle bitmiyor. Geride kalanları eğitmek, dünya görüşlerine farklı pencereler açmak lazım. Ben homofobik insanların çoğunun arka bahçesinin temiz olduğuna inanmıyorum. Yoksa nedir bu kadar takıntı yapmak? Cinayetlere varacak kadar ne yaşadı bu insanlar? Sadece ülkemizde değil, dünyada da kendi cinsel tercihlerini gizlemek zorunda kalanlar var sırf bu baskı ve korku yüzünden. Bu durumun nasıl çözüleceğini bilmiyorum. Umutlu olmak istiyorum ama son zamanlarda hepimizin şahit olduğu olaylar buna engel oluyor. Kartlarını açık oynayıp, özgürce yaşayan LGBT üyelerine ise şapka çıkartıyorum. Kahramanca bir duruş sergiliyorlar. Her türlü sıkıntıya rağmen yaşamlarına devam edip, savaşıyorlar. İşte onlar bu davranışları ile gizlenenleri gizlendiği yerden çıkarabilecek insanlar"

Sosyal Medyadan da Görülebileceği Üzere Açık Bir LGBT Destekçisisiniz. Heteroseksüellerin ve LGBT’ lerin Eşit Haklara Sahip Olacağı Bir Geleceğe İnanıyor musunuz?

"Umutlu olmak çok istiyorum bu konuda ama şu şartlarda tüm kafa yapısının değişmesi gerek bunun gerçekleşebilmesi için. İnşallah bütün bunlar yakın bir zamanda olur ve biz görebiliriz. Uzak bir ihtimalmiş hissinden çıkmak istiyorum. LGBT destekçisi herkes, kendi uğraştığı sanat dalının içine mesajını yerleştirmeli ve bu işe gönül vermiş insanlarla omuz omuza projelerde yer almalı"

Sizce Türkiye’de LGBT Özgürlükleri Adına Ne Durumdayız? Neler Yapmak Gerekiyor? Kariyerinizin Başından Beri LGBT Hayran Kitlesine Sahip Bir Yıldız Olarak, Sanat Dünyasının Üzerine Bu Konuda Düşen Bir Görev Olduğunu Düşünüyor musunuz?

"Yürüyüşlerin yasaklandığı bir ortamdan söz ediyoruz. Bu bir özgürlük kısıtlaması değil mi? Tüm dünyada LGBT’ nin yaptığı onur yürüyüşü bizim ülkemizde yasaklandı ve yapılamadı. Çok can sıkıcı bir durum. Sanat dünyasına düşen görev sadece bu yürüyüşlere katılıp, beni LGBT çok seviyor demekle kalmıyor. Bunun samimiyetsiz ve kimi zaman çıkar amaçlı söylemler olduğunu en başta LGBT biliyor zaten. Herkes kendi uğraştığı sanat dalının içine mesajını yerleştirmeli. Görsellerinde bunu kullanmalı. ve bu işe gönül vermiş insanlarla omuz omuza projelerde yer almalı. Öbür türlü beni çok severler, ben de onları seviyorum demek tribüne oynamaktan öteye geçmiyor. O tribün de bunu yemiyor zaten"

Kendinizi 'Gey İkonu' Olarak Görüyor musunuz? (Şahsen Biz Fazlasıyla Görüyoruz) Sizce 'Gey İkonu' Olmanın Sırrı Nedir?

"Bunu ben değil beni takip edenlere sormak lazım. Ama yüz yüze geldiğimizde beni çok onurlandırıyorlar. Bunu hissedebiliyorum. Benim bilmediğim ama onların hayatına dokunduğum çok şeyim varmış meğer. Bu işin sırrı var mı bilmiyorum. Ama Türkiye’deki bazı şarkıcıların kendi kendine ünvan verip bunu karşı tarafa empoze etmeye çalıştığı için kendilerini 'gey ikonu' da yapabilir. Keşke her şey bizim istememizle olsa diyerek gülümsüyorum böyle durumlarda. Sevenin olduğu kadar sevmeyenin de olacak, bu dünyanın dengesi böyle"

Diskografinizde Çok Fazla LGBT Marşı Sayabileceğimiz Şarkı Mevcut. Sizce Bu Şarkıların En Başını Çeken Şarkı Hangisi? Hangi Şarkınızdan Sonra LGBT Arasında Popüler Olduğunuza İnanıyorsunuz?

"Gittiğim kulüplerde gözlemlediğim 'Tatlı Kaçık' ve 'Günaha Davet' şarkıları o zamandan bu zamana ciddi anlamda reaksiyon alıyor. Galiba ilk çıktığımdan beri beni jartiyer ve mayo ile şarkı söylerken gördüklerinden ve seçtiğim şarkıları dinledikten sonra tamam bu hatuna yer açın bizim evde dediler diye düşünüyorum. Şaka tabi. Ha evet, madilik yapıp ay antipatik kadın diyenler de mevcuttur elbet. Sevenin olduğu kadar sevmeyenin de olacak, bu dünyanın dengesi böyle. Ünvanlar değil, hayatlara bi şekilde değmek önemli benim için. Biraz değdim bende sanki."

 

 

 

yonca evcimik yonca evcimik yaşı yonca evcimik lgbt lgbt dergisi yonca evcimik dinle GZone son dakika magazin
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
halil aktas     0000-00-00 muhtesem siniz